KORONAVİRÜS

7 Yıl Önce Koronavirüs(COVID19)

Koronavirüsün ilk çıkış noktası Çin’in Wuhan şehrindeki hayvan pazarı olarak biliniyor. Fakat ortaya atılan yeni iddialarda aslında Wuhan şehrinden bin 600 km uzakta bulunan bir bölgede faaliyet gösteren bakır madeninde olduğu düşünülüyor. Covid19 ‘un aslında 2012 yılındaki bakır madeninde 3 işçinin hayatını kaybetmesi ile bağdaştırıldı. O zaman ölüm nedenleri bilinmeyen işçilerin bu günkü Covid19 ’un belirtilerine bakıldığında aynı semptomları gösterdikleri fark edildi.  Bakır madeninde çalışan işçilerin görevinin maden ocağındaki yarasa dışkılarını temizlemek olduğu ve daha sonrasında Covid19 ile benzer semptomları göstererek nefes darlığı, ateş ve öksürük gibi belirtileri olduğu aktarıldı. Bu benzerlikler ortaya çıktığı anda tekrar maden ocağından örnekler alındı ve tekrar incelendi. Çıkan virüsün aslında 2013 yılında daha önce kontrol altına alınan RaBtCoV/4991 olduğu belirtildi. Covid19 ile genetik benzerliğinin %96,15 olarak çıkması aslında koronavirüsün 2013 yılında kontrol altına alınan RaBtCoV/4991 virüsünün mutasyona uğrayarak pandemiye neden olan SARS-Cov-2 virüsünün oluşturduğu şüpheleri uyandırıldı.

Hayvan hastalıkları uzmanının yaptığı açıklamaya göre, “Salgın Wuhan’daki pazarda ortaya çıkmadı. Zaten maden ocağında bulunuyordu. Sonrasında 11 milyon nüfuslu Wuhan’da mutasyona uğrayarak patladı” dedi.

Rus viroloji uzmanının yaptığı açıklamaya göre “Bir yıldan üç yıla kadar, belki daha fazla. Bu konunda yapılacak hiçbir şey yok, SARS-CoV-2 böyledir” dedi. Geçtiğimiz yıllardaki hastalıkları inceleyen bilim adamı aslında bu zamanlardaki hastalıklarında ilk başlarda ağır bir şekilde ilerlediğini ve ilerleyen zamanlarda daha geçirildiği kanısına ulaştı: “Koronavirüsleri prensip olarak vücutlara yumuşak davranmaya, yani çok fazla zarar vermeden onların imkanlarından faydalanmaya, çoğalmaya ve yaşamaya adapte olmuş durumdalar.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu