GENEL SAĞLIK

Alerji

Alerji, vücudumuzda bulunan antikorların yabancı maddelere karşı verdiği anormal tepkilere denir. Her yaşta görülebilir, alerjinin genetik olduğu düşünülüyorsa da çevresel faktörlerin ortaya çıkmasında etkin rolü vardır.

Alerji Belirtileri Nelerdir?

Herkeste farklı şekilde seyretse de genel olarak hapşırma, göz kızarması, burun akıntısı ve tıkanıklığı, kaşıntı, nefes darlığı görülmektedir. Bu belirtilerin şiddeti de kişiden kişiye değişiklik gösterir ve kimisinde sadece hafif nefes darlığı görülürken bir başka kişide astıma neden olabilmektedir, bazen ölümle sonuçlanabilen anafilaksi gibi daha ciddi problemlere de dönüşebilmektedir. Alerji semptomları diğer hastalıklarla çok benzer olduğu için hemen bir alerji ve immünoloji uzmanına gidip durumu açıklığa kavuşturabilirsiniz.

Alerjenler nelerdir?

Alerjen, alerjik reaksiyonları başlatan maddelerdir. Alerji hastalarında bu maddeler insan vücuduna girer ve alerjik reaksiyonlara neden olur.

Aslında birçok çeşit alerjen bulunmaktadır. Yaygın olarak bilinen alerjenler; fındık, fıstık, balık, arı zehri, polen ve evcil hayvanlardır.

Tanısı nasıl konulur?

Alerji hastalıklarının kesin tanısı doktor tarafından belirlenir ama doktora gitmeden önce bu şikayetlerden hangileri varsa not olarak doktorunuza göstermenizde fayda var.

Bunlar;

  • Gün boyu sürüyor mu? Ya da günün belirli saatinde mi ortaya çıkıyor?
  • Evcil hayvanların etrafında belirtiler artıyor mu?
  • Özellikle bahar mevsimlerinde mi ortaya çıkıyor?
  • Bulunduğunuz ortama göre(tatilde ya da evde) farklılık gösteriyor mu?
  • İçecek ya da yiyecek ile alakalı kendisini gösteriyor mu?
  • Uykunuzdan uyandıracak kadar şiddetli mi oluyor?

Bu şikayetlerden hangileri varsa not alarak doktora gitmeniz hastalık tanısını kolaylaştıracak ve zaman kaybını en aza indirmiş olacaksınız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu