ÇOCUK SAĞLIĞI

ANNE SÜTÜ VE EMZİRME

  • Anne sütünün özellikleri nelerdir?
  • İlk süt (kolostrum) neden çok değerlidir?
  • Doğru emzirme nasıl olur?
  • Emziren annelerin dikkat etmesi gereken şeyler nelerdir?
  • Anne sütü nasıl saklanır?
  • Emzirmenin anne için yararları nelerdir?
  • Anne sütünün yetip yetmediği nasıl anlaşılır?

Anne Sütü Özellikleri

Yenidoğanın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak vitamin(D vitamini hariç) ve minerallere sahiptir. Anne sütünün enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi vardır. Bazı hastalıklara karşı antikorlar içerir. Ayrıca hem demir kaynağı hem de antibakteriyel antiviral özelliği vardır. Bebeği hepatit A ‘ya (sarılık) karşı korur.

İlk Süt (Kolostrum)

Doğumdan sonraki ilk beş gün içinde salgılanan süte kolostrum denir. Antialerjik yapısı, zengin protein düşük laktoz ve yağ içeriğiyle annenin en kıymetli sütüdür.  Bebeği enfeksiyonlardan koruma özelliği vardır. Anne sütü beş gün sonra olgun süt halini alır ve bebek için en doğal en yararlı en kolay beslenme şeklidir.

Doğru Emzirme

Bebeği emzirmeden önce eller yıkanmalı, anne sakin ve rahat olmalıdır. Bebeğin başı ve gövdesi aynı doğrultuda olmalı, bebeğin yüzü memeye bakmalıdır. Anne C tekniğiyle memeyi alttan desteklemeli ve bebek sadece meme ucunu değil kahverengi kısmın tamamını kavramalıdır. Bebeğin rahat nefes alabilmesi için burnunun kapanmamasına dikkat edilmelidir.

Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Anne günde 3-4 litre sıvı almalı ve dengeli beslenmelidir. Doktora sormadan ilaç kullanmamalıdır. Kafein, içki, sigaradan uzak durmalıdır. Katkı maddeli besinleri tüketmemeye özen göstermelidir. Anne stresten uzak olmalı ve iyi dinlenmelidir. Anne sütünü artıran besinler (dereotu, havuç, bulgur, rezene, anason, pirzola, semizotu, baklagiller vb.)tüketmelidir.

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Özellikle çalışan anneler için süt saklama koşulları ayrı bir önem taşır. Sağılan sütler steril edilmiş cam kavanozlarda saklanmalıdır. Süt oda ısısında 3 saat, buzdolabında 3 gün, buzlukta 3 ay bozulmadan kalabilir. Donmuş süt bebeğe verilirken sıcak suda bekletilip ılık verilmelidir.

Emzirmenin Anne İçin Faydaları

Emzirme doğum sonrası rahmin eski haline dönmesini hızlandırır. Emziren anne daha hızlı kilo verir. Emzirme anneyi meme kanserine karşı korur. Osteoporoz riskini azaltır. Anne bebek arasındaki bağı güçlendirir.

Anne Sütü Yetip Yetmediği Nasıl Anlaşılır?

Bebek günde en az 5 kez idrar yapıyorsa, doğumdan sonra 15. günde doğum kilosuna ulaşmışsa ve ayda en az 500-600 gram alıyorsa annenin sütü bebeğe yetiyor demektir.

Dünya Sağlık Örgütü ilk altı ay sadece anne sütü ve iki yaşına kadar da bebeğin anne sütü almasını önermektedir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu