GENEL SAĞLIK

APANDİSİT NEDİR?

Apandisit, ince bir kese olan apadiskin enfeksiyonudur. Apandisk ortalama 9 cm olup boyutları 9-35 cm arası değişebilmektedir. Çocukluk döneminde boyutu daha büyükken yaş ilerledikçe kısmen kapanarak küçülür. Apandiskin işlevi kesin olarak bilinmemekle beraber bir ucu kalın bağırsağa bağlı olup yararlı sindirim florası tarafından hastalıklardan korunmada yardımcı olur. Yani bağışıklık sisteminin bir parçası olduğu düşünülmektedir. Ancak apandiskin çıkarılmasının vücuda bir zararı olduğu görülmemiştir.

Apandisit Nedenleri

Apandisk girişinin vücudun ürettiği veya yabancı bir madde tarafından tıkanması sonucu olabileceği düşünülmektedir. Örneğin dışkı tarafından apandisk girişi kapanabilir veya bir enfeksiyon durumunda şişen lenf bezlerinin baskısıyla kapanabilir. Bu tıkanıklık iltihaplanmaya ve şişmeye neden olur.

Apandisit nedeni hiç bir zaman tam olarak anlaşılamadığı için bu enfeksiyonu önlemenin bir yolu yoktur.

Belirtileri

Belirtiler arasında tipik olarak karnın sağ alt kadranında gidip gelen bir ağrı ile başlaması, birkaç saat sonra ağrının apandiskin olduğu yerde sabitlenmesi ve şiddetlenmeye başlaması görülür. Bölgeye bastırmak, öksürmek, yürümek ağrıyı daha da arttırabilir.

Diğer belirtileri; mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, karında şişlik, kabızlık veya ishaldir.

Karnın sağ alt bölgesinde geçmeyen bir ağrı varsa vakit kaybedilmeden bir doktora başvurmaktan fayda vardır.

Apandisit Tedavisi

Apandisit tedavisinde genellikle cerrahi yöntemler kullanılır. Apendektomi denilen apandiskin çıkarılması işlemi laparoskopik (halk arasında kapalı cerrahi ) ve bazı durumlarda açık cerrahi yöntemiyle yapılır.

Laparoskopik yöntemde hastanın karnına 3 veya 4 adet küçük delik açılarak bu delikler vasıtasıyla kamera ve diğer aletler karın boşluğuna iletilir, apandisk çıkarılır. Açılan deliklere dikiş atılır ve ameliyattan 7-10 gün içinde iyileşmesi beklenir. Bu yöntemin avantajları arasında iyileşme süresinin çok kısa olması da vardır. Ameliyattan 24-48 saat içinde hasta taburcu edilebilir.

Apandiskin patladığı durumlarda ise açık cerrahi önerilir. Açık ameliyatta karnın sağ alt tarafına bir kesi atılıp karın içine girilip operasyon gerçekleştirilir. Kesi dikiş atılıp kapatılır. Birkaç hafta içinde tam iyileşme sağlanır. Ancak en az 6 hafta kadar ağır kaldırmak, egzersiz gibi yorucu faaliyetlerde bulunmamak gerekir.

Ameliyat sonrası birkaç gün ağrı olması normaldir. Doktor tarafından önerilen ağrı kesiciler gerektiğinde kullanılabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu