GENEL SAĞLIK

Arı Sokması

Arı sokması bahar ve yaz aylarının gelmesiyle özellikle açık hava ve kırsal alanlarda oldukça sık görülür. Arılar genelde saldırgan değillerdir, insanların yaptığı bazı hareketleri tehdit olarak algılayıp savunmaya geçer ve iğnelerini insanlara batırır. Bu durum birçok insan için basit bir sorundur ve bazı yöntemlerle kısa sürede iyileşir. Fakat bazı alerjik insanlarda durum ağırlaşarak şoka kadar gidebilir hatta bazen nadir de olsa ölümler görülebilir. Bu nedenle alerjisi olan ya da nefes darlığı, boğazda ve dilde şişme görülen kişiler hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Arı Sokması Sonrası Neler Görülür?

Arı sokulan yerde hafif reaksiyonlar gelişirse; yanma, ağrı, kızarıklık ve şişlik görülür. Genelde birkaç saat içinde ortadan kaybolur.

Arı sokulan yerde orta derecede reaksiyonlar gelişirse; aşırı kızarıklık ve artan şişlikler görülür. Şişlik ve kızarıklık birkaç gün boyunca artarak devam eder.

Şiddetli derecede reaksiyonlar gelişirse; aşırı derecede kaşıntı, kızarıklık, baş dönmesi, bayılma, bilinç bulanıklığı ve anafilaktik şok gelişebilir. Bu durumda hemen acil servise başvurulmalıdır.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

 Arı sokması sonrasında ciddi reaksiyonlar gelişmediyse evde alınan basit önlemlerle bölgede oluşan reaksiyonlar yatıştırılabilir. Bunlar:

Su ve sabun, arı sokulan bölge su ve sabunla iyice temizlenmelidir. Sonrasında buz uygulamak zehrin emilmesini azaltır.

Bal, yaranın iyileşmesini hızlandırmak, ağrı ve kaşıntıyı azaltmak için bal sürülebilir. Ayrıca bal enfeksiyon riskini azaltır.

Karbonat, karbonat ve suyu karıştırıp bölgeye uygulamak ağrı ve yanmayı azaltır.

Yoğurt, arı sokulan bölgeye yoğurt sürmek ağrıyı hafifletir.

Diş macunu, her evde bulunduğu için kolay ulaşılabilen diş macunu yara üzerine sürülebilir. 15 dakika bekletilip su ile iyice yıkanmalıdır.

Lavanta yağı, zehrin etkisini azaltır, iyileşmeye yardımcı olur.

Soğan, soğanı ikiye bölüp arı sokulan yere koymak şişlik ve acıya iyi gelir.

Arı sokması sonrasında ciddi reaksiyonlar gelişmediyse genellikle birkaç gün içinde belirtiler kendiliğinden kaybolur. Nefes darlığı, dilde şişlik gibi ciddi belirtiler gelişmişse hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Tedavisinde alerjiyi azaltmak için adrenalin damar yolundan uygulanır, antihistaminik ilaçlar uygulanır ve nefes almaya yardımcı olmak için oksijen verilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu