GENEL SAĞLIK

AŞI HAKKINDA HERŞEY

AŞI NEDİR?

Aşı, insan ve hayvanlarda hastalığa yol açan virüs, bakteri gibi mikropların hastalık yapma özelliklerinden arındırılarak ya da etkisi ortadan kaldırılarak sağlam kişilere verilen maddelere denir. Aşı kişileri hastalıklara karşı korur. Ancak tam sonuç alınması için uygun yaş ve aralıklarda yapılması gerekir. Aşılamanın amacı enfeksiyon hastalıklarına karşı vücudu korumak ve bağışıklık sistemine yardımcı olmaktır. Aşıyla birlikte vücut hastalıklara karşı bağışıklık kazanır. Aşılama da yapılan hastalığa neden olan mikrobu kontrollü bir şekilde insan vücuduna verilmesi ve bağışıklık sisteminin tekrar bu mikropla karşılaştığında onu tanıyıp hastalığın oluşmasını engellemektir. Ancak aşıların koruyuculuğu %100 değildir. Aşılar ortalama %85-95 oranında korurken %5-15 ‘lik kısmında aşıya rağmen hastalık gelişebilir.

İlk yıllarda anne sütü alan bebeği anne sütü bazı hastalıklara karşı korur. Örneğin ishal, solunum yolu hastalıkları gibi. Ancak her hastalıktan da tek başına koruyamaz. Bebeklerde ciddi hasarlar bırakan hatta ölümlere neden olan hastalıklara karşı aşılanmak şart.

Aşıların zararlı olduğu görüşü yanlıştır. Çünkü aşılar son derece güvenilir ürünlerdir. Piyasaya sürülmesi önce birçok aşama ve kontrollerden geçerler. Hafif ateş, aşı yerinde ağrı gibi yan etkileri olabilir bunlar bir kaç gün içinde kendiliğinden geçer.

Çoğu hastalığın artık ülkemizde ve dünyada görülme oranının azalmasına bağlı aşılamanın gereksiz olduğunu düşünenler olabilir. Ancak aşılanma azaldığı zaman birkaç vaka hızla yayılıp yüzlerce kişiye ulaşabilir. Bu sebepten aşılanmış toplum sağlıklı toplumdur.

Ülkemizde aşı takviminde bulunan bütün aşılar ücretsiz olarak sağlık bakanlığı kontrolünde uygulanmaktadır.

Anne – babaların aşı hakkında bilmesi gerekenler

  • Aşı yapıldıktan sonra çocuk ağlayabilir. Hafif ateş olabilir, ateş düşürücü verilebilir. Şikâyetler 3 günden fazla sürüyorsa doktora başvurulmalıdır.
  • Birden fazla aşı bir arada yapılabilir, ancak karıştırılamaz ve ayrı bölgelere yapılması gerekir.
  • Ateşli, ağır hastalıklarda aşılama ertelenmelidir.
  • Hafif ateş, solunum yolu enfeksiyonları aşılamaya engel değildir.
  • Kortizon, kanser ilaçları kullanıp bağışıklığı baskılanan çocuklarda canlı aşılar uygulanmaz.
  • Çocuğu aşıya hazırlarken, eğer çocuk büyükse hastalıklar hakkında bilgi verilip aşının bu hastalıklara karşı onu koruyacağı anlatılabilir.
  • Grip aşısı, 6 aydan büyük bağışıklık sistemi zayıf ve kronik hastalığı olan çocuklara önerilir.
  • Şok, havale geçiren çocukların difteri boğmaca tetanos aşılarına ara verilmelidir.
Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Aşı her zaman tartışılan bir konu olmuştur .ben çocuğuma yaptırıyorum. aşının uzun vadeli zararları oldugu söylense de ,bile bile bazı hastalıklara karşı da cocugumu savunmasız bırakamam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu