GENEL SAĞLIK

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Bağışıklık sistemi nedir, nelerden oluşur? Sizde sık sık hastalanıyor musunuz? Bağışıklık sisteminizin zayıfladığını mi düşünüyorsunuz?  Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları nelerdir?Tüm bu soruların cevabını aşağıda sizler için yazımızda derledik.

Bağışıklık sistemi diğer bir deyişle immün sistem, vücudu yabancı maddelere karşı koruyan savunma sistemidir. Bağışıklık sistemi vücuda giren veya girmeye çalışan tüm maddeleri tanıyarak zararlı olanları yok etmek için çalışır. Bunu yaparken değişik savunma mekanizmalarından ve bağırsak sisteminde bulunan faydalı bakterilerden yararlanır. Bu bakteriler bağırsak duvarını korur ve enfeksiyonları önler. Bağırsakların yanında dalak, karaciğer, kemik iliği,  deri, tükürük bezi, burun, mide, lenf bezleri de vücuda mikropların girmesini önler ya da girdikten sonra ürettikleri salgılarla vücudu korur.

Doğum ile aktifleşen bağışıklık sisteminin zayıfladığını fırsat bilen virüs, bakteri gibi mikroplar insan vücudunun dengesini bozarak hastalıklara neden olurlar. Vücuda yabancı maddeler girdiğinde bağışıklık sistemi bu maddeleri tanıyarak onlara karşı bir savunma oluşturur. Bu savunma hücreleri(akyuvarlar) yabancı maddelerle savaşarak vücuttan atılmalarını ve aynı madde tekrar vücuda girdiğinde onu tanıyarak vücudumuzu hastalıklara karşı korumak için vardır.

Bağışıklık sisteminin tamamlanması doğumla başlar ve üç yaşına kadar devam eder. İlginç olarak iki yaşa kadar anne sütü ile beslenen çocuklarda anneden bebeğe geçen antikorlar bebeğin immün sistemi oluşana kadar bebeği enfeksiyonlara ve yabancı maddelere karşı korur. Bağışıklık doğal bağışıklık ve sonradan kazanılan bağışıklık olmak üzere ikiye ayrılır.

Doğal bağışıklık;  geçirdiğimiz bazı hastalıklar ve anne sütünden geçen antikorlar doğal bağışıklığı örnek gösterilebilir.

Sonradan kazanılan bağışıklık; hastalıklara karşı aşı, serum ya da dengeli beslenme ile gelişen bağışıklık sistemidir.

Bağışıklık Sisteminin Zayıfladığını Gösteren Vücut Belirtileri Nelerdir?

Herkesin kendine özgü bir bağışıklık sistemi haritası vardır. Çok yorulmak, stres, yetersiz beslenmek, diyabet, kanser gibi birçok etken bağışıklık sistemini zayıflatır. Bağışıklık sisteminin zayıfladığını gösteren en önemli belirti sık sık enfeksiyon geçirmektir.

Bağışıklık Sistemini Geliştirmenin Yolları Nelerdir?

  • Doğru ve dengeli beslenmek ( C vitamini bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli maddelerin başında gelir. A vitamini E vitamini, omega 3, antioksidan kapasitesi yüksek besinler, semizotu, ceviz, badem, brokoli, havuç, yoğurt bağışıklığı güçlendirin besinlerdir. Ayrıca Akdeniz tipi beslenmenin bağışıklığı güçlendirdiği kanıtlanmıştır.)
  • Alkol ve sigaradan uzak durmak.
  • Düzenli ve kaliteli uyku uyumak.
  • Yeterli su tüketmek.
  • Stresten uzak durmak.
  • Kişisel hijyene dikkat etmek.
  • Yeteri kadar güneşlenmek ve D vitamini almak.
  • Bol oksijenli ortamda egzersiz yapmak.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu