GENEL SAĞLIK

BAŞ AĞRISI

Baş Ağrısı Genel Tanıtım

Neredeyse herkes hayatında bir kere olsun baş ağrısı yaşamıştır. Baş ağrısı insanları günlük işlerinde moral ve motivasyon olarak düşürür. Şiddetli ağrılarda ise günlük işlerini yapmakta zorlandıkları görülür.

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Baş ağrıları birincil ve ikincil baş ağrıları diye ikiye ayrılır.

1.Birincil Baş Ağrıları

•Migren ağrısı

    Migren ağrılarının hala neden kaynaklı olduğu bilinememekle birlikte çevresel faktörler ve genetiğin önemli bir etken olduğu bilinmektedir. Migren; beyin damarlarının çeşitli nedenlerle genişleyip tekrar daralmasıyla ortaya çıkan ağrıdır. Stres, açlık, uykusuzluk, bazı ses ve görüntü gibi duyusal sistemler migreni tetiklemektedir.

•Gerilim Tipi Baş Ağrısı

    Gerilim tipi baş ağrısı genellikle başın arka kısmından başlayıp öne doğru ilerler. Omuz ve boyun kaslarının gerilmesi bu tipteki baş ağrılarının nedenlerindendir. Anksiyete, depresyon, stres bu baş ağrısı tipini tetiklemektedir.

•Ergenlik Dönemi

    Ergenlik döneminde vücuttaki hormonların değişimi çok fazla olduğu için migren tipi ve gerilim tipi baş ağrıları çoğu gençte görülmüştür. Bu dönemde gençlerin stres kaynaklı (sınavlar, yoğunlaşan dersler) baş ağrıları yoğunlukla görülmektedir.

•Küme Baş Ağrısı

    Genellikle başın arka kısmından başlayıp günlerce sürebilen baş ağrısı tipidir. Genelde tek taraflı ağrı şeklinde görülür. Baş ağrısı ile birlikte gözlerde kızarma ve yaşarma görülmesi normaldir.

2) İkincil Baş Ağrıları

Bu baş ağrıları biraz riskli olabilmektedir. Çünkü baş ağrısının altında farklı nedenler yatmaktadır. Baş ağrısının yanında bulantı, görme bozukluğu, kusma gibi şikayetleriniz varsa hemen bir doktora gözükmelisiniz. Hayati risk taşıyan bir hastalıktan kaynaklı ise erken teşhis çok önemlidir.

İkincil baş ağrısına neden olabilecek sebepler ise;  beyin kanaması, ensefalit, beyin tümörü, gibi sinir hastalıkları ve hipertansiyon gibi diğer sebeplerle ortaya çıkar.

ŞİDDETLİ BAŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

İkincil baş ağrısı kaynaklı bir baş ağrınız yoksa ilk olarak doktora başvurmalısınız ve doktorunuzun talimatlarına uygun tedavi uygulanmalıdır. Bununla birlikte evde yapabileceğimiz bazı şeylerde şiddetli baş ağrısını geçirmektedir. Bunlar; dengeli beslenme, spor yapmak, bolca su içmek, uyku düzenini sağlamak ki bu baş ağrılarında çok önemli, sigara ve alkol tüketimini en aza indirgemek ve son olarak duş almak önerilenler arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu