ÇOCUK SAĞLIĞI

BEBEKLER NEDEN AĞLAR?

Bebek neden ağlar, bebeklerin aşırı ağlaması anne babaları endişelendiren bir durum olsa da ilk üç ayda bebeklerin günde üç saat kadar ağlaması normal bir durumdur.
Peki bebekler neden ağlar, kolik sancısı nedir ne zaman son bulur, yoksa bebeğinizin alerjisi mi var ,ağlayan bebeği sakinleştirmenin yolları nelerdir ??

• 0-6 Aylık Bebek Neden Ağlar?

Bebeklerin ağlaması ikinci haftadan itibaren başlar 6.,8.haftalarda en üst seviyeye çıkar,3-4.aylarda azalır. Ağlama süresi şekilleri bebekten bebeğe değişir. Bebeğinizin altı ıslanınca, bir yeri ağrıyınca karnı acıkınca ağlaması gayet normal bir durumdur. Size düşen önce sizin sakin olmanız sonra ağlayan bebeğinizi sakinleştirmeniz. Peki bunu nasıl yapalım?
Bebeğinizin acıktığını düşünüyorsanız onu emzirin, gazını çıkardığından emin olun. Gerekiyorsa altını değiştirin. Ortam ısısını kontrol edin. Bebeğinizi kucağınıza alın annesinin sesinin onu sakinleştireceğini unutmayın. Bebekleri kundak yapmakta onları sakinleştiren bir yöntem olarak değerlendirilebilir kundak dış dünyaya henüz adapte olmaya çalışan bebeği biraz olsun anne karnını hatırlatıp rahatlamasını sağlar.

• Kolik Ağrısı

• Kolik bebeklerin ikinci haftadan itibaren günde üç saati bulan ağlama nöbetleridir. Bebeğiniz gazlı olabilir, reflü rahatsız ediyor olabilir. Kolikli bebek dizlerini karnına çeker yumruklarını sıkar. Kolik genellikle üçüncü ayda son bulur. Kolikli bebeği sakinleştirmek için;

  1. Anne beslenmesine dikkat etmeli, gaz yapıcı besinlerden bir süre uzak durmalıdır(çay, kahve, alkol ve baharatlı yiyecekler gibi.)
  2. Bebekler en az iki saate bir beslenmelidir ve her beslenme sonunda mutlaka bebeğin gazı çıkarılmalıdır.
  3. Bebeklerin hoşlanabileceği masaj ,banyo yaptırılabilir.
  4. Doktor tavsiyesiyle verilen gaz damlaları kullanılabilir.
  5. Adaçayı, anason, kimyon, rezene doktora danışılıp verilebilir.
  6. Ritmik sesler ve elektrikli süpürge sesi ağlayan bebeği rahatlabilir.
  7. Bebeği beslerken dik oturun bu onun daha fazla hava yutmasını engelleyecektir.
    Tüm müdahalelere rağmen bebeğin ağlamasıyla başa çıkamıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz.

• Anne Sütü Alerjisi, Besin Alerjisi

Anne sütü alerjisi yalnızca doktor teşhisiyle söylenilebilir. Bebeklerde anne sütüne karşı alerji görülme olasılığı çok düşüktür. Ancak anne sütünden geçen bazı gıdalara karşı bebeğin alerjisi olabilir. Bebek emzirildikten sonra dikkatli gözlenmelidir. Bebekte burun akıntısı, dışkı da kan , kabızlık, ishal, karın ağrısı ciltte kızarma varsa besin alerjisi açısından doktora başvurulmalıdır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu