ÇOCUK SAĞLIĞI

BEBEKLERDE CİLT PROBLEMLERİ

Bebeklerde cilt problemleri ciltlerinin yetişkinlere göre daha hassas olması nedeniyle, isilikten konağa, pişikten egzamaya birçok cilt problemlerine yol açmaktadır.

Bebeklerde Sık Karşılaşılan Cilt Problemleri

Cilt Kuruluğu

Bebeklerde yağ hücrelerinin az yağ salgısı üretmesi ciltte kuruluğa neden olur. Zaman içinde yağ salgısının artmasıyla ortadan kalkar. Kuruluğu engellemek için bebek kıyafetleri hassas deterjanlarla yıkanmalı, ilk alındığında yıkanmadan giydirilmemeli. Bebek nemlendiricileri kullanılmalıdır.

İsilik

Bebeklerde ter bezleri yetişkinlere göre daha az çalışır. Yoğun sıcaklık ve nem bebeklerde isiliklere neden olur. En sık yüz, boyun ve gövde de görülür. Küçük sivilce başı gibi kabarcıklardır. İsiliği önlemek için bebekler çok kalın giydirilmemeli. Ortam ısısına çok yüksek olmamalı ve ortam ısısına göre kıyafet seçilmelidir.

Konak

Saçta yağlı sarı kabuklar ve kepeklerle kendini gösteren konak kendiliğinden geçebileceği gibi bazen ileri yaşlarda da devam edebilir. Zeytinyağı ile saçı yumuşatıp özel şampuanlarla bebek banyo yaptırılabilir. İlerlemiş durumlarda doktora başvurup kortizon içeren ilaçlar kullanılabilir.

Pişik

Kasık bölgesinin sürekli nemli olması, idrar ve dışkıyla teması bölgede tahrişe ve pişiğe neden olur. Diş çıkarma dönemi ve ishal durumu pişiğe sebep olabilir. Pisikte bebeğin bezi sık değiştirilmeli, her bez değişiminde pişik önleyici kremler kullanılmalıdır. Özellikle yaz dönemlerinde terin de etkisiyle pişik olasılığı artar. Bebek bezi uzun süre ıslak kalmamalıdır.

Doğum Lekeleri

Cildimizde bulunan kan damarları ya da pigment hücrelerinin fazla çalışmasından kaynaklanırlar. Damar kökenli olanlara şarap lekeleri, pigment kökenli olanlara Mongol Lekesi denir. Genellikle kendiliğinden sönerler.

Mongol Lekesi

Yeni doğanın kalça ile sırt kısmında gri mavi renk değişikliğidir. Cilde renk veren melanin hücrelerinin derinin altında birikmesiyle oluşur. Kendiliğinden kaybolur.

Egzama

Kızarıklık, pullanma, kepeklenmeyle kendini gösteren bir cilt sorunudur. Bebeklerde alın, yanak ve eklem yerlerinde başlar vücudun her yerinde görülebilir. Alerjik bebeklerde daha sık görülür. Cildi kurutmamak ve sık nemlendirmek önemlidir.

Toksik Eriten

Ciltte güneş yanığı gibi kızarıklıklar ve kabarcıklardır. Kendiliğinden kaybolur.

Milia

Yüze ve saçlı deriye yerleşen minik beyaz kabarıklıklardır. Kendiliğinden kaybolurlar.

Nelere Dikkat Edilmeli

Bebekleri yıkarken suyun sıcaklığı iyi ayarlanmalı, bebek şampuanı kullanılıp yumuşak hareketlerle yıkanmalıdır. Banyo sonrası mutlaka nemlendirici kremler sürülmeli. Kıyafetleri %100 pamuk olmalı ve kıyafetler bebek deterjanları ile yıkanmalıdır.

Bebekler güneşte çok fazla kalmamalıdır. Koruyucu olarak şapka ve güneş kremleri kullanılabilir.

Bebeklere temastan önce eller mutlaka yıkanmalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu