GENEL SAĞLIK

Beraber Tüketildiğinde Daha Faydalı Olan Besinler

Bu yiyecekleri birlikte yediğinizde vücudunuz onların sahip olduğu besin değerlerini daha etkili bir şekilde sindiriyor.

Yumurta ve maydanoz, yumurta demir içeriği yüksek bir besindir. Maydanozda bulunan C vitamini yumurtadaki demirin daha fazla kullanılmasını sağlar.

Et ve yeşil salata, et demir içeriği yüksek bir besindir. Yeşillikte bulunan yüksek C vitamini demirin daha fazla emilmesini sağlar. Yoğurttaki kalsiyum etin demirini düşürür. Yoğurt ve et aynı anda tüketilmemelidir.

Havuç ve zeytinyağı, havuç A vitamini bakımından zengin bir besindir. Zeytinyağı sayesinde içinde bulunan karatonidler kan dolaşımına daha yüksek verimde katılır.

Nohut ve bulgur, nohut ve bulgur aynı anda tüketildiğinde alınan protein kalitesi artar.

Balık ve limon, balıkta bulunan demir limonda bulunan sitrik asit sayesinde yüksek verimde kullanılır.

Brokoli ve zeytinyağı, brokoli A vitamininden zengindir. A vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Zeytinyağı sayesinde de kan dolaşımına daha yüksek verimlilikte katılır.

Ciğer ve domates, Ciğerde yer alan demirden tam anlamıyla faydalanmak için onu C vitaminiyle birlikte tüketmek gerekiyor. Bu noktada işin içine askorbik asit yani C vitamini açısından zengin olan domates giriyor. Kansızlığa iyi gelir.

Maydanoz ve limon, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu