KADIN SAĞLIĞI

CİLT BAKIMI VE GÜZELLİK SIRLARI

Cilt bakımı; cilt temizleme, nemlendirme gibi işlemlerden oluşan günlük yapılması gereken uygulamalardır. Herkes sağlıklı ışıl ışıl bir cilde sahip olmak ister. Ancak dış etkenlere ve yaşlanmaya maruz kalan cilt yıpranır. Cildin daha genç ve sağlıklı görünmesi için bakıma ihtiyacı vardır. Peki, cilt bakımı nasıl yapılır, cilt temizliğinde nelere dikkat edilmelidir, beslenme su, vitamin gibi etkenlerin cilt üzerinde nasıl bir rolü vardır? Gelin birlikte bakalım.

  • Sağlıklı Beslemek;  sağlıklı bir vücut sağlıklı bir cilt demektir. Alınan C, D, E, K vitaminleri sağlık aynı zamanda cilt için gerekli vitaminlerdir. Güneş ışınlarından D vitamini ihtiyacı karşılanırken içilen suya limon damlatmak C vitamini alımını sağlar. Bol sebze meyve tüketip sağlıklı beslenmek yaşlanmayı önlemek için önemli bir adımdır.
  • İyi Uyku Uyumak; uyku cildin yenilenmesi ve onarılması için oldukça önemlidir. Her gün en az 7-8. Saat uyulmalıdır. İyi uyuyun ki cildiniz yenilenmek için fırsat bulsun, yaşlanmayı önlesin.
  • Bol Bol Su İçmek; su içmek cilt dahil tüm vücudun temizlenmesine yardımcı olur. Cilt nemini ve esnekliğini kaybetmişse bunun nedeni susuzluk olabilir. Günlük 2-2.5 litre su tüketilmelidir.
  • Ilık Suyla Banyo Yapmak; banyo suyunun çok sıcak olması ve banyoda uzun süre kalmak ciltte kuruluğa neden olur. Bu sebepten suyun sıcaklığı düşürülmeli ve banyo sonrası vücut nemlendirilmelidir.
  • Mevsim Değişikliklerine Dikkat Etmek;  cilt çok soğuk ya da çok sıcak havalarda yıpranır. Çok sıcak havalarda güneş koruyucuları kullanmak, soğuk havalarda cilt kurumasın diye nemlendirmek, havanın sıcak soğuk olmasına bakmaksızın dudak ve el kremi kullanmak cilt sağlığı açısından büyük önem taşır.
  • Cilt Temizliğine Dikkat Etmek; cilt bakımı için düzenli olarak mutlaka her gün cilt temizliği yapılmalıdır. Makyaj yapılıyorsa önce makyaj temizleyicileri ile makyaj temizlenmeli daha sonra cilt temizleyici ürünlerle cilt derinlemesine temizlenmelidir. Cilt temizlenirken yumuşak hareketlerle masaj yapılabilir. Yastık kılıflarını sık sık değiştirmekte cilt sağlığı açısından önemlidir.
  • Cildi Nemlendirmek; cilt kuruluğu yaşlı bir görünüme neden olur. Cilt kuruluğunu önlemek için her gün nemlendirici kullanılmalıdır. Cilt tipine uygun su bazlı ya da yağ bazlı bakım kremleri kullanılabilir. Krem alırken mutlaka içeriği okunmalı, doğal ürünler seçilmelidir.
  • Yüz Toniği Kullanmak; cilt temizlendikten sonra ciltteki gözenekler için tonik kullanılmalıdır. Tonik genişleyen gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar. Böylece cilt daha genç kalır.
  • Ölü Derilerden Kurtulmak; ölü Derilerden kurtulmak için peeling yapılmalı. Cilt soğuk hava ve rüzgârın etkisiyle kuruyup pul pul görünüyorsa peeling eğer peeling yoksa kese yapılmalıdır. Peeling ya da kese yapmak ölü derileri arındırır ve kan dolaşımını arttırarak yaşlanmayı geciktirir.

Doğallık her zaman moda olduğu için cilt ürünlerinde de doğallığı tercih edenler Aloe Vera veya jojoba içeren doğal ürünler kullanabilir.

Belirli bir yaştan sonra düzenli olarak yaşlanma karşıtı kremler kullanmakta önemlidir. Yukarıda sayılan önerileri uygular ve benimserseniz yaşlanma etkileri, sarkmalar, akne, leke oluşumu gibi cilt sorunlarını en aza indirmiş olursunuz.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu