GENEL SAĞLIK

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nedir Biliyor musunuz? Cinsel Sağlığınıza Dair Bilgilerinizin Ne Düzeyde Olduğunu Hiç Düşündünüz mü?

Yukardaki sorulara cevabınız hayır ise üzülmeyin sizlere cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bahsedip doğru bir biçimde öğrenmenizi hatta çevrenizdeki insanlarla da paylaşmanızı sağlayacak bilgiler vereceğiz.

Öncelikle bedeninizden haberdar olun, oluşabilecek sağlık sorunlarını vakit kaybetmeden fark edin.

İşte cinsel yolla bulaşan hastalıklar,

Gonore( Bel Soğukluğu)

Neisseria gonorrhoeae isimli bir bakterinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Cinsel ilişki sırasında semen ve vajinal sıvılar yoluyla bulaşır.

Erkeklerde sık ve yanmalı idrar yapma ve akıntıdır. Kadınlarda akıntı, adet düzensizliği, sık ve yanmalı idrara çıkma belirtileriyle karakterizedir. Gebe kadında doğum kanalında bebeğe bulaşabilir. Yeni doğan bebekte görme bozukluğu, zatürre gibi hastalıklara neden olabilir. Hastalık bulaştıktan iki üç hafta sonra belirtiler başlar. Tedavisi kolay bir hastalıktır.

Sifiliz( Frengi)

Hastalık etkeni treponema pallidum adı verilen bir bakteridir.

Hastalığa neden olan mikrop vücuda girdiğinde ağrısız ve şişmiş bir yara ile kendini gösterir. İlerlerse sinir sistemine zarar vererek göze, kalp kasına ve kulağa yerleşir. Vücudun çeşitli yerlerinde tümör oluşumuna ve ölüme neden olabilir.

Klamidya

Chlamydia trachomatis denilen bir bakterinin sebep olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır.

Kadınlarda sarı köpüklü bir akıntı, erkeklerde yanmalı idrara çıkma ve sarı akıntı ile kendini gösterir. İlerlerse karın içinde iltihaplanmaya neden olabilir. Gebe kadınlarda yüksek ateş, düşük ve ölü doğuma neden olabilir. Doğum sırasında bebek mikrobu alabilir. Bebekte akciğer ve göz enfeksiyonuna neden olabilir. Teşhis edildiği vakit hemen tedavi edilmelidir.

Herpes( Genital Uçuk)

Genital bölgede kaşıntılı, ağrılı uçuk şeklinde sivilceler görülmesidir. Kendiliğinden iyileşebilir fakat tekrarlar. İdrar yollarında hastalıklara, menenjite, kadınlarda rahim ağzı kanserine ve düşüklere neden olabilir. Bebeklere doğum anında bulaşabilir, gözlerini ve sinir sistemini etkileyebilir hatta bebek ölümlerine neden olabilir.

Genital Siğiller (HPV)

Dış üreme organlarında, vajinada, makatta görülen, ağrı yapmayan, büyüdüğünde karnabahar görünümünde olan küçük et parçalarıdır. Tedavisi mümkün ancak zordur. Tedavi edilmezse büyüyerek çevre organlara zarar verir. Gebelikte büyüyerek doğum yolunu, idrar kanalını tıkayabilir. Doğum sırasında anneden bebeğe bulaşarak bebeğin solunum yollarında siğiller oluşturur ve bebeği solunum sıkıntısına sokabilir.

Hepatit B

Yiyeceklerle bulaşan sarılık tipleri olduğu gibi hepatit A gibi kan ve cinsel yolla bulaşan türleri de vardır. Hepatit B de bunlardan biridir. Karaciğerde büyüme, idrar renginde koyulaşma ve sarılık, ateş kusma gibi belirtileri vardır. Hastalığın aşısı vardır. Kesin tedavisi yoktur. Vücudu güçlendirici hastalığın zararlarını azaltıcı tedavi uygulanabilir. Gebelikte hepatit B geçirmek ya da daha önce geçirip taşıyıcı olmak düşük ve ölü doğumlara neden olabilir. Doğum sırasında bebeğe geçebileceği gibi doğumdan sonra da hastalık oluşturma ihtimali vardır. Bu mikrop anne sütüne ve oradan da bebeğe geçebileceği için annelere emzirmemeleri önerilir. Gebelikte yapılan Hepatit B testlerinde HBsAg(+) ve AntiHBs(-) ise bu anne adayının taşıyıcı olduğunu gösterir. Taşıyıcı annelerden doğan bebeklere doğumdan sonra ilk 12 saat içinde Hepatit B immunoglobulini ile birlikte Hepatit B aşısı yapılır. Aşısının ikinci dozu bebek bir aylıkken ve son dozu bebek altı aylıkken yapılmalıdır. Bu aşılar bebeği yüzde yüz korumayacağı için takip gereklidir.

HIV (AIDS)

Adını en çok duyduğumuz cinsel yolla bulaşan hastalıktır. HIV taşıyan kan ve kan ürünleriyle veya kana temas etmiş araçlar yoluyla da bulaşabilir. Anneden bebeğe hamilelik sırasında, doğum anında ya da emzirmeyle bulaşabilir. HIV vücuda girdikten üç ay sonra saptanabilir. Bazen hiç hastalık belirtisi vermeden başkalarına bulaşabilir. HIV in neden olduğu hastalığa AIDS denir. En çok korunmasız cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Maalesef tedavisi yoktur.  Vücudun bağışıklık sistemini çökerterek başka hastalıkların oluşmasına neden olur. HIV vücuda girdikten 5-10 yıl sonra da ortaya çıkabilir. Halsizlik, kilo kaybı, ateş, terleme, cinsel organlarda yaralar, mantarlar ve zatürre gibi hastalıklara neden olabilir. HIV klozet, çatal, kaşıkla bulaşmaz. Tokalaşma, öpme ile de bulaşmaz. Ayrıca tükürük, gözyaşı, ter, idrar gibi salgılarla da bulaşmaz.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilgilenip şüphe yaratan bir durumun varlığını anlamak erken tanı ve tedavide çok önemlidir. Belirli bir yaştan sonra özellikle kadınlarda jinekolojik muayeneler düzenli olarak yaptırılmalı ve doktorun önerilerine uyulmalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu