ÇOCUK SAĞLIĞI

ÇOCUKLA ETKİLİ İLETİŞİM

Çocukla etkili iletişim için kuralları ve istekleri evdeki küçük insana doğru dille anlatmak çok önemlidir.

Çocukla Etkili İletişim için Önce Onu Anlamalı

Çocukla etkili iletişim, yaşı ne olursa olsun onu anlayabilmekten geçer. Çocuğu anlayabilmek demek çocuğun duygu ve düşüncelerinin, ihtiyaçlarının farkında olabilmektir. Yani çocuğun anlatmak istediği nedir? Neden bu tepkiyi veriyor? Bunlara dikkat etmek gerekir.

Çocukla Etkili İletişim Bebeklikte Başlar

Anneler genellikle bebeklerinin neden ağladığını, o anki ihtiyacının ne olduğunu anlayabilirler. Bunlara sevgi sözcükleriyle, gülücüklerle ya da kucağa alıp sarılmayla karşılık verirler. Bebekler tüm bunları kendi dünyalarında anlamlandırır. Çocuklar büyüdükçe anne babadan talepleri de artmaya başlar.  Bu noktada ona sınırlar ve kurallar koyan onu dinleyen bir anne babaya ihtiyaç duyar.

Çocukla Etkili İletişim İçin Onunla Oyun Oynamalı

Çocukla iyi bir iletişim kurmanın en etkili yolu onunla oyun oynamaktır. Çocuk oyun aracılığıyla kendini ifade edebilir. Oyuna katılarak çocuğun duygularını tanımaya ve onun da kendisini tanıtmasına imkân sağlanmış olunur.

Duygular Saklanmamalı

Anne baba çocukla iletişim halindeyken o anki duygularını ona yansıtmalı, çocuğun kendi duygularını yansıtmasına da fırsat vermelidir. Böylece çocuk duyguları tanır ve anlamlandırır. Örneğin bu olaydan ötürü çok kızdığını anlıyorum ancak bende senin bu davranışına çok üzüldüm gibi.

Ona Kendisini Değersiz Hissettirmemeli

Sürekli eleştiriye maruz kalan çocuğun özgüveni sarsılır, kendini değersiz hissedebilir. Gereksiz yere aşırı övgüler ve beklentiler çocuğu zor durumda bırakabilir. Çocuğa birey olarak değer verip, yaşının gerektirdiği ihtiyaçları anlayabilmek, onu desteklemek hem kendine olan güvenini hem de anne babaya olan güvenini arttırır.

Çocuk Olduğu Gibi Kabul Edilmeli

Aileler çocuklarının yaptığı ya da yapmadığı şeylerden dolayı değil; onu kendisi gibi olduğu için kabul ettiğini çocuğa göstermelidir. “  Senin için neyin iyi olduğunu ben biliyorum”, “ Sadece dediğimi yap sorun çözülecek” ya da “ Ben sözümü bitireyim sonra sen konuş “ gibi telkinlerde bulunulmalı ve çocuk asla suçlanmamalıdır.

Bu Noktalara Dikkat

  • Kızmak ve sabırsızlanmak, çocuk ile anne baba arasındaki iletişimi zedeler. Çocuk anne babasının kendisini anlamadığını düşünür, hayal kırıklığına uğrar.
  • Bir konu hakkında uzun süreli konuşmak çocuğu sıkar ve ilgisi başka yöne dağılır. Bu nedenle çocukla kısa, net ve açıklayıcı cümlelerle konuşmak gerekir.
  • Çocuk için konulan sınır ve kurallarda tutarlı ve istikrarlı olmak gerekir. Böylece çocuğun kafasının karışması önlenir.
  • Çocuğa verilen sözler tutulmaz ise iletişim sorunu ortaya çıkar. Bu sebepten tutulamayacak sözler hiç verilmemelidir.
  • Çocuğun anne babası tarafından beğenilmeye, kabul görmeye ihtiyacı vardır. Olumlu davranışlarında aferin, bravo gibi sözlerle çocuk onurlandırılmalıdır.
  • Yapmaması gereken davranışlarda uyarılmalı ve açıklayıcı olunmalıdır.
  • Çocuğu dinlerken sakin olunmalı başka bir şeyle ilgilenmemeli ve göz teması kurulmalıdır.

Çocuklar Bu Sözleri Duymak İstemiyor

Adam olamazsın, akılsız, Allah belanı versin, annen evden gider, aptal, beyinsiz, salak, hayvan, kes sesini, artık seni sevmiyorum, geri zekâlı, seni doğurmaz olsaydım, beceriksiz, senden bıktım, seni bırakıp giderim, kapat çeneni, sen karışma, babana söyleyeceğim, başaramayacağını biliyordum…

Çocuğunuz Bu Sözleri Duymaktan Hoşlanıyor

Aferin, bana yardım eder misin, başaracağına inanıyorum, güzelim, harikasın, iyi geceler, sana güveniyorum, tatlım benim, seni çok seviyorum, ne kadar beceriklisin…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu