ÇOCUK SAĞLIĞI

ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

Çocuklarda tuvalet eğitimi; çocuk yeterli bedensel ve bilişsel olgunluğa ulaştığında başlanabilir. Ancak ısrarcı ve sert olmamaya dikkat!

Çocuklarda tuvalet eğitimine başlamak için belirlenmiş kesin bir yaş yoktur. Kesin olan tek şey çocuğun yeterli bedensel ve bilişsel olgunluğa ulaşmasını beklemektir. Aksi takdirde çocuk zorlanmamalıdır. Kalıcı bir tuvalet eğitimi için çocuğun yeterli kas kontrolüne sahip olması da önemlidir. Eğitim verilirken baskı ve zorlamaya kesinlikle gidilmemeli yoksa çocuklarda ileri yaşlarda alt ıslatma ve çeşitli davranış bozuklukları görülebilir. Bazı çocuklar yeterli olgunluğa 18. ay civarı ulaşırken bazı çocuklar 2-3 yaş aralığında ulaşabilir. Ebeveynler çocuğun davranışlarını gözlemlemeli. Çocuk, tuvalet ihtiyacını daha uzun aralıklarla gidermeye başlamışsa, birkaç saat süresince bezi kuru kalabiliyorsa, altı kirlendiğinde rahatsız oluyorsa, kendini ifade edebiliyorsa, basit talimatları anlayabiliyorsa tuvalet eğitimine başlamak için uygun sürece girmiş demektir.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Temel Kuralları

Çocuklarda tuvalet eğitimi sırasında çocuğun zihinsel ve bedensel olgunluğu çok önemlidir.

Eğitime bir kez başlanmalı, tekrar tekrar başa dönülmemeli.

Eğitim süresince sabırlı ve kararlı olunmalı.

Gündüzleri çocuğun altı bezlenmezken gece bez takmak yanlış bir tutum olup eğitime gece ve gündüz temiz kalmak amacıyla tek bir aşamada geçilmelidir. Diğer türlü gündüz altına yapmamalısın ama gece yapabilirsin mesajı verilir. Çocuk böyle şartlanır ve kalıcı, doğru bir tuvalet alışkanlığı kazanmamış olur. Ebeveynler için gece çocuğu tuvalete kaldırmak, uykusunu açmak zor gelse de sistem bir kez oturduktan sonra hiç sorun yaratmadan düzene girer.

İlk zamanlar geceleri altını ıslatabileceği için çocuğun altına su geçirmeyen bezler serilebilir.

Lazımlık kullanılıyorsa çocuğun ulaşabileceği yere konmalı ve tuvaletini yapması için cesaretlendirilmelidir. Lazımlığa alışan çocuk daha sonra tuvalete alıştırılmalıdır.

Çocuğa yatırmadan önce sulu gıdalar verilmemeli, uykudan önce tuvalet ihtiyacı giderilmelidir. Gece ilerleyen saatlerde çocuk tuvalete kaldırılmalıdır.

Çocukla aynı cinsiyette olan aile bireyleri çocuğa rol model olabilir. Çocukla birlikte tuvalete gidilebilir ve onun anlayacağı dilde talimatlar verilebilir.

Çocuğun sevdiği renkte çocuk klozeti, iç çamaşırları alınabilir.

Çocuklarda tuvalet eğitimi sırasında ortamdaki psikolojik şartlarda dikkate alınmalıdır. Eğitime başlandığı sırada aileye katılan yeni bir kardeş, anne baba arasındaki sorunlar, ayrılık, kreşe başlama gibi çocuğu olumsuz etkileyen sebeplerin olmamasına dikkat edilmelidir. Eğitime başlamak için acele edilip erken başlanmaması gerektiği gibi 4 yaş ve sonrasına da bırakılmamalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çocuklara tuvalet eğitimi sabır ister ama bazı çocuklar da hemen alışıyor anneler kendi çocuklarını tanımalı ona göre davranmalilar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu