ÇOCUK SAĞLIĞI

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu nedir?

Kesin tanı nasıl konur?

DEHB tedavisi var mıdır?

Nelere dikkat edilmelidir?

Kız ve erkek çocuklarda farklı mıdır?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu nedir?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, çocukluk çağında başlayan yaşam boyu devam edebilen ve tüm hayatı etkileyen bir bozukluktur. Gelişimsel dönemine kıyasla çok aşırı hareketlilik, yerinde duramama ile birlikte dikkatin çok çabuk dağılması ile karakterize psikiyatrik bir bozukluktur. Genelde dikkat eksikliği ile hiperaktivite birlikte görüldüğü gibi ayrı ayrı da olabilir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Kesin Tanısı Nasıl Konur?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı doktor muayenesi ile konulur. Anne baba ve öğretmenden alınan bilgiler doğrultusunda tanı netleşir. Bazı psikolojik testler ve ölçekler yardımı ile erken çocukluk döneminde fark edilen dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tedavi edilebilir. Evde ve okulda yapılması gerekenler doktor tarafından anlatılır ve ilaç tedavisinin gerekli olup olmadığına karar verilir. Okulda yeterli başarıyı yakalayamıyorsa, hayatını tehdit eden davranışlar sergiliyorsa arkadaşlarıyla sorunları varsa ilaç tedavisine başvurulabilir. İlaçlar düzenli kullanılmalı ve çocuk doktor kontrolünde olmalıdır. İştahsız, karın ağrısı, baş ağrısı, bulantı, uykusuzluk gibi yan etkilere karşı çocuk gözlenmelidir. İlaç tedavisinin yanında bazı terapi ve eğitimler uygulanabilir ancak tek başlarına başarı oranları düşüktür.

Hiperaktivite bozukluğu; yerinde duramama, ders sırasında sınıfta dolaşma, sessiz oyun oynayamama, çok konuşma gibi belirtiler vardır.

Dikkat eksikliğinde ise; detaylara dikkatini verememe, okul ödevlerinde ya da diğer aktivitelerde dikkatsizce hatalar yapma, dikkatini sürdürememe durumu, karşılıklı konuşulduğunda dinliyormuş gibi davranma, günlük hayatta unutkanlık gibi belirtileri vardır.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu dönemde doktor, aile ve öğretmenle iletişim halinde olmalıdır. Çocuğun başarılı olduğu alanlar bulunarak desteklenmelidir.

Evde çocuk için konulmuş sınırlar ve kurallar net olmalıdır. Ders çalışırken daha az uyarının olduğu bir ortam hazırlanmalıdır Ödüller konuluyorsa bunun çocuk için anlamlı olmasına dikkat edilmesi gereklidir.

Kız ve Erkek Çocuklarda Farklı mıdır?

Hiperaktivite bozukluğu belirtileri kız ve erkek farklı şekilde görülebilir. Kızlarda erkeklerden farklı olarak kızgınlık, üzüntü, korku tepkilerinin daha fazla görüldüğü belirtilmiştir. Erkekler anne ve baba arasında yaşanan çatışmalara kızlara göre daha fazla tepki gösterebilirler.

Kendiniz ve çocuğunuza karşı hoşgörülü ve sabırlı olun, çocuğunuza sürekli öğütler vermeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu