KADIN SAĞLIĞI

DIŞ GEBELİK (EKTOPİK GEBELİK)

Dış gebelik ,döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir yere yerleşmesidir. Genellikle yumurtaları yumurtalıktan rahme taşıyan tüplerde (fallop tüpleri) gerçekleşir. Normal bir şekilde devam edemez. Büyümeye başladığında bazı doku ve hücreleri yok edebilir. Eğer tedavi edilmezse hayatı tehlike yaratacak kanamalara neden olabilir.

Dış Gebelik Belirtileri

Dış gebeliğin başlangıçta herhangi bir belirtisi yoktur. Belirtiler normal gebelikle aynı olabilir. Regl olmama, bulantı, göğüslerde hassasiyet görülür. Gebelik testinde sonuç pozitiftir.
Abdominal ve pelvik ağrıları , vajinal kanama Ektopik gebeliğin ilk belirtileridir. Eğer fallop tüpleri yırtılmışsa bayılmalar ve kanamaya bağlı şok gelişebilir. Bu sebepten vajinal kanama ile birlikte karın ağrısı, sersemlik, bayılma hissi yaşanıyorsa hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Dış Gebelik Neden Olur?

Fallop tüplerinin hasarlı, iltihaplı olması durumunda döllenmiş yumurta rahme ulaşamaz bunun sonucunda gebelik tüplerde başlar. Ancak devam edemez.
Daha önce ektopik gebelik yaşanmışsa sonraki gebeliklerde de yaşanma olasılığı yüksek olabilir.
Doğum kontrol yöntemi olarak rahim içi araç kullanılıyorsa gebe kalma olasılığı düşüktür ancak bir gebelik söz konusu olursa bu dış gebelik olur.
Fallop tüplerinde yapısal bir bozukluk veya herhangi bir sebepten dolayı bir hasar varsa ektopik gebelik riski artar.
Bel soğukluğu, klamidya gibi enfeksiyonlar varsa riski artırır.
Bazı durumlarda ise dış gebeliğin nedeni tam olarak anlaşılamamaktadır.

Tanısı Nasıl Konur?

Şikayetlerle doktora başvurulduğu zaman ilk olarak fiziki muayene yapılıp gerekli bilgiler alınır ancak bunlar dış gebeliği teşhis etmek için yeterli değildir. Ultrason ile görüntüleme ve kan testleri ile tanı konur.

Tedavisi

Döllenmiş yumurta rahim dışında bir yerde gelişemez, bu sebepten dış gebelik teşhis edildiğinde hemen tedavi edilmelidir.
Eğer erken teşhis edilmişse ilaç enjekte edilerek hücrelerin yok edilmesi sağlanır. İlaç enjeksiyonu sonrası HCG seviyesi ölçülür. HCG hala yüksekse başka bir ilaç enjekte edilir.
Diğer durumlarda ektopik gebelik laparoskopik cerrahi ile tedavi edilir. Karın bölgesine yapılan ufak bir kesikle dış doku alınır. Eğer fallop tüpleri hasar almışsa çıkarılması gerekebilir.
Fallop tüpleri yırtılmış ve ağır kanamaya neden olmuşsa acil açık ameliyat yapılabilir. Bu durumda fallop tüpleri tamir edilemezse alınması gerekir.

Dış Gebelik Önlenebilir mi ?

Dış gebeliği önlemek mümkün degildir fakat risk faktörlerini en aza indirmek için cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak, prezervatif kullanmak mümkündür.
Eğer daha önce dış gebelik yaşanmışsa ve tekrar gebe kalmak isteniyorsa bunun doktor kontrolünde ve takibinde olması gerekir. Erken yapılan kan testleri ve ultrason görüntülemesi bir diğer dış gebeliğin anlaşılmasında yardımcı olacak ve oluşabilecek hasarları engelleyecektir.
Dış gebelik yaşayan pek çok kadının tekrar normal sağlıklı bir hamilelik yaşayabileceği unutulmamalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu