COVID-19

Dondurma Çocukları Hasta Eder mi?

Dondurma yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde özellikle çocuklar tarafından daha çok tüketilmek isteniyor. Hal böyle olunca, anne-babalar “dondurma çocuğumu hasta eder mi? bademciklerinin şişmesine neden olur mu?” gibi endişeler taşıyorlar.

Dondurma, çocukların sağlıklı büyümesi ve kemik gelişimi için önemli bir ek besin olarak biliniyor. İçeriğinde protein, karbonhidrat ve çeşitli vitaminlerle birlikte kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller bulunan dondurma tüketimi her zaman sağlıklı sonuçlar vermeyebiliyor.

Aşırı soğuk gıdalar, boğaz ve bademcik bölgesindeki damarlarda geçici bir büzüşmeye yol açarak direnci düşürür ve enfeksiyona uygun bir ortam hazırlar. Hijyenik koşullarda üretilmeyen dondurma, özellikle boğaz sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Dondurma tüketilirken, ağızda erimeye başlar ve içindeki mikroorganizmalar önce boğaza (bademciğe) yerleşir ve bu bölgede enfeksiyonlara neden olur. Hijyenik ortamda üretilen dondurmanın ise bu durumlar dışında boğaz enfeksiyonları ile doğrudan bir ilişkisi saptanmamıştır.

Dondurma içerdiği protein, karbonhidrat ve yağın yanında A, B, C, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, sodyum, magnezyum, demir ve çinko gibi minerallerden zengin bir gıdadır. Hijyenik şartlarda üretilen dondurma uygun ortamlarda saklandığı sürece güvenli bir gıdadır.

Hijyenik şartlarda hazırlanmış dondurmanın yalama veya küçük parçalar halinde ağız içinde eritilerek yenmesi kolay kolay enfeksiyona yol açmaz. Yine dondurma yerken arada soğuk olmayan su içilmesi de bu nedenle önerilmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu