GENEL SAĞLIK

EL HİJYENİ VE ÖNEMİ

El hijyeni oldukça önemli bir konu olmasına rağmen ne yazık ki pek önemsenmemektedir. Ancak koronavirusle beraber el hijyeni, doğru el yıkama nasıl olur her yerde görür olduk. Ellerimizi ne zaman ne sıklıkla yıkamalıyız, el yıkama adımları nelerdir, antiseptik ajanlar el yıkamanın yerini alabilir mi, el hijyeni neden önemlidir gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsanız bu yazıya bir göz atın.

El hijyeni, ellerin normal sabun ve antiseptik ajanlarla ovuşturularak geçici floranın temizlenmesini sağlar. El yıkama günlük hayat içinde her şeyden önce kişinin kendi sağlığı açısından önemlidir. Doğru el hijyeni sıvı sabun ya da alkollü el dezenfektanları ile avuç içi, el sırtı, parmak araları, tırnak yüzeyleri ve bileklerin her tarafı iyice yıkanarak yapılır.

El Hijyeni için Eller Ne Zaman Ve Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır

  • Tuvaletten önce ve sonra.
  • Yemekten önce ve sonra.
  • Gözle görülen bir kirlilik olduğu zaman.
  • Dışardan eve dönünce hemen yıkanmalı.
  • Hapşırıktan, öksürükten, burnu sildikten sonra.
  • Göze dokunmadan ve makyaj yapmadan önce.
  • Hayvanlara dokunduktan sonra.
  • Et, tavuk, balık, sebze, meyve gibi yiyeceklere dokunduktan sonra.
  • Para alış verişi yaptıktan sonra.
  • Hasta kişilere dokunduktan veya tokalaştıktan sonra.
  • Vücudun herhangi bir yerindeki yara veya kesiklere dokunmadan önce ve sonra mutlaka eller kuralına uygun yıkanmalıdır.

Hijyenik El Yıkama Nedir, Nasıl Yapılır?

Hijyenik el yıkama, antimikrobiyal sabunlar ve ya alkol bazlı antiseptiklerle yapılan el yıkama işlemidir. En az 20 saniye sürmelidir.

Eller su ile ıslatılır, sıvı sabun avuç içine alınır ve her yere dağıtılır. Parmak araları, parmak uçları, başparmak, avuç içi, iyice ovalanıp yıkanır. Sağ el için sol el, sol el için sağ el kullanılır. Eller akan suyun altında durulanır kâğıt havlu ile kurulanır. Musluk kâğıt havluyla kapatılır.

El Antiseptiği Kullanımı

El Antiseptiği gözle görülen bir kirlenme olmadığı sürece el hijyeni için kullanılabilir. Gözle görülen bir kır varsa mutlaka eller yıkanmalıdır.

Avuç içine bir miktar el antiseptiği alınarak el yıkıyormuş gibi 20 saniye ovuşturulur. El yıkama lavabosu bulunmayan yerlerde, bebek bakım alanlarında, ATM den para çektikten sonra, alışverişten sonra kullanılabilir.

El Hijyeni Neden Önemlidir

 Dokunduğumuz her yerde ve her şeyde çok sayıda mikroorganizma bulunmaktadır. Ellerimizle her yere taşınan bu mikroplar basit olabileceği gibi çok ciddi hastalıklara da neden olabilirler. Ellerimizi yıkayarak hem kendi sağlığımızı hem de çevremizdeki kişilerin sağlığını tehlikeye atmamış oluruz. Dokunduğumuz yüzeyler hariç havada bile mikropların olduğunu, gözle görülmeyen bu mikroplara karşı ellerimizi sık sık yıkamamız gerektiğini, enfeksiyonlardan korunmada ve yayılmasını engellemede el yıkamanın ne kadar önemli olduğunu unutmamalıyız.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu