ÇOCUK SAĞLIĞI

EMZİK KULLANIMI

Emziğin Bebeklerin Hayatındaki Yeri Nasıl Olmalıdır?

Emziğin İşlevi

Emzik, hem fiziksel olarak emme gereksinimini gidermek hem de duygusal olarak bebeği güvende hissettirmek, rahatlatmak ve anne memesinin beslenme dışında kullanımını azaltmak amacıyla kullanılır.

Avantajları

Emzik kullanımı bebeğin emme gereksinimini giderir. Aynı zamanda bebeği rahatlatır, güvende hissetmesini ve uykuya rahat geçmesini sağlar.

İlk aylarda bebeklerin dünyaya uyum sağlamaya çalışması beslenme dışında da anne memesine yapışık durumda olmasına neden olur. Bu çoğu anne için gerginlik yaratan bir durumdur. Bu noktada bebek emzikle anne memesinin yerini doldurur. Bu gereksinimi anne memesi ya da emzikle gideremeyen çocuk parmak emmeye başlar.

Dezavantajları

Emzik alışkanlık yapan bir nesnedir. Kullanım süresi kısıtlanmadığı takdirde bebekler bütün gün ağızlarında emzikle dolaşabilirler. Bu durum hem anne sütü alımını azaltır hem de beslenmesini olumsuz etkiler buna bağlı olarak gelişim geriliği ortaya çıkabilir.

Ayrıca uzun süre emzik kullanımı ağız ve diş yapısının bozulmasına, konuşmanın gecikmesine kulak ve burun hastalıklarının sık görülmesine neden olur.

Emzik Bırakma Zamanı

Emzik bebek 2 yaşına gelmeden önce bıraktırılmadır. 2 yaş oral dönemin yani bebeğin dünyayı ağız yoluyla tanıdığı, emme refleksiyle güvende hissettiği dönemin sonudur. 2 yaşından sonra devam eden emzik kullanımı bebeğin psikolojik olarak bu dönemde kalmasına neden olur.

Ayrıca 2 yaş süt dişlerinin tamamlandığı diş ve damak yapısının oluştuğu dönemdir. Bu dönemde emzik kullanımı çene yapısının bozulmasına, dişlerin çap çıkmasına neden olur.Bu sebeplerden bebek 2 yaşına gelmeden emzik bıraktırılmalıdır.

Emzik Nasıl Bıraktırılmalı?

 Her konuda olduğu gibi emziği bıraktırma konusunda da anne babaların öncelikle kararlı ve sabırlı olmaları gerekir.

Emziğin bırakılacağı uygun zaman belirlenince evdeki tüm emzikler atılmalıdır. Emzik bırakma zamanı bebeğin hasta olduğu, ev düzeninde değişiklik yaşandığı, anne baba arasında gerginlik olduğu döneme getirilmemelidir.

Bebek emziğini istediğinde artık emzik olmadığını söylemek ve uykuya geçene kadar yanında oturmak, ağladığında sarılmak ve güvende olduğunu hissettirmek uygun olacaktır.

Emziği sadece uykuya geçerken kullanan bebeklerde bıraktırmak daha kolay olurken bütün gün emzikle dolaşan bebeklerde emzik bıraktırılırken önce emziği sadece uyku zamanlarında verilmesiyle başlanmalı.

Emzik bıraktırma dönemi çocuktan çocuğa farklılık gösterse de genellikle bir hafta içinde bebek emziği bırakmış olur.

Tüm bunların yanında emzik kullanımı çocukta alışkanlık haline dönüşmesin diye sadece uykuya geçiş amaçlı kullanılması en uygundur. Bebek uykuya geçtiği anda emzik yavaşça bebeğin ağzından alınmalıdır. Bebek her ağladığında emzik vermek alışkanlık haline gelmesine neden olur bu da emziği bırakma sürecinin daha sancılı geçmesi demektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu