KADIN SAĞLIĞI

GEBELİK TARAMALARI VE KULLANILAN VİTAMİNLERİN ÖNEMİ

Gebelik taramaları gebeliğin sağlıklı bir şekilde sonlanması açısından oldukça önem taşır. Son adet tarihinin ilk gününden itibaren ortalama 40 haftalık bir süreç olan gebelikte düzenli kontroller anne ve bebek sağlığı açısından çok önemlidir. Gebeliğin başından doğuma kadar anne babayı bilgilendirmek, muayeneler, testler ve ultrasonlar bu takipler arasındadır. Gebeliğin 32. haftasına kadar ayda 1 kez, 32-36. haftalarda iki haftada bir, 36.haftdan doğuma kadar haftada bir kez takip gereklidir.

İlk 14 Hafta

Birinci trimester olarak tanımlanan bu haftalarda gebeden ayrıntılı bilgi alınıp olası riskler belirlenir. Tam kan sayımı, anne babanın kan grubu, rubella(kızamıkçık) testi, idrar testi, karaciğer, böbrek fonksiyon testleri ve ultrasonografi yapılır.

11-14. haftalarda gebelik taramaları sırasında ikili tarama testi yapılır bu testle bebeğin kromozomal bozukluğu olup olmadığı tespit edilir. Yapılan ultrasonografide bebeğin ense kalınlığı, kalp kapağı doppler ölçümleri yapılır.

14-28.Haftalar

Gebeliğin ikinci trimesteri olarak adlandırılır. Fetüse ait sakatlıkların saptandığı bir dönem olup gebelik takibi büyük önem taşır.

16-18.  haftalarda gebelik taramaları sırasında üçlü tarama testi yapılır. Bu testle bebeğin down sendromu gibi kromozomal bozukluğu olup olmadığı tespit edilir.

18-22. haftalarda gebelik taramaları sırasında ayrıntılı ultrason yapılıp bebeğin tüm gelişimine ayrıntılı bakılır.

24-28. haftalarda gebelik taramaları sırasında şeker yüklemesi testi yapılır. Anne adayına şeker içerikli sıvı içirilir ve kan şekeri ölçümleri yapılır, gebeliğe bağlı şeker hastalığının tespitinde kullanılır.

28. Haftadan Doğuma Kadar

Gebeliğin üçüncü trimesteri olarak kabul edilir. Bebeğin gelişimi, plasentanın durumu, kan akımı, amniyon sıvısı değerlendirilir.

37. haftadan itibaren gebelik taramaları sırasında haftalık NST takipleri yapılır. Bebeğin kalp atışları ve hareketleri değerlendirilir.

Bunlar Oluyorsa Hemen Doktora Gidilmeli!

  • Vajinal kanama.
  • Suyun gelmesi.
  • Ritmik kasılmalar hissedilmesi.
  • Yoğun vajinal akıntı
  • Ateş yükselmesi.
  • Kasık ağrısı.
  • Beklenen doğum tarihinin geçmesine rağmen doğumun gerçekleşmemesi.

Gebelikte Kullanılması Gereken Vitamin Ve İlaçlar

Gebelik süreci anne adayının normalden daha fazla besine ihtiyaç duyduğu bir dönemdir. Beslenme bu konuda yetersiz kalacağı için vitaminlerle desteklenmesi gerekir.

Bebek ve anne sağlığı için anne adayının bazı vitamin ve ilaçları düzenli olarak kullanması gerekir.  Demir ve kan ilaçları her annenin rutin kullanması gereken, kalsiyum ve magnezyum ise gerekli durumlarda kullanılması gereken takviyelerdir.

Gebelikte Kan Ve Demir İlacı Kullanımı

Gebelik döneminde anne adayı demir ve kan eksikliği yaşar. Ayrıca doğum sırasında da kan kaybedeceği için doğuma kadar demir ilacı takviyesi yapılır. Annede kansızlık olmasa da 20.haftadan itibaren kan ilaçları kullanılmalıdır.

Folik asit Kullanımı

Bebeğin beyin ve omurga gelişimi açısından çok önemlidir. Bebekte oluşabilecek nöral tüp defektini önler

Gebelikten 3 ay önce başlanmalı ve gebeliğin ilk 3 ayına kadar kullanılmalıdır. Ara sıra unutulması veya günde iki kez alınması bir sorun yaratmaz.

Gebelikte Magnezyum Ve Kalsiyum Kullanımı

Zorunlu kalmadıkça bu ilaçlar kullanılmaz. Anne adayında çok fazla kasılmalar ve kramplar varsa doktor tarafından bu ilaçlar verilir. Onun dışında anne adayları bu ihtiyaçlarını beslenme yoluyla karşılanmalıdır.

Progesteron Kullanımı

Progesteron hormonu içeren ilaçlar gebelikte rutin kullanılmaz. Eğer kanama, düşük riski varsa doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu