GENEL SAĞLIK

GIDA ZEHİRLENMESİ

Gıda zehirlenmesi nedenleri, belirtileri nelerdir?

Tanı ve tedavisi nasıl yapılır?

Gıda zehirlenmesi, kontamine gıdaların yenmesi ve bakteri gibi toksinlerin sindirim sistemini etkilemesiyle ortaya çıkan durumdur.

Bakteri kaynaklı zehirlenmeler, bakteri toksinleri ile kontamine olmuş gıdaların tüketilmesi sonucu ortaya çıkan zehirlenmelerde. En yaygın gıda zehirlenmesine yol açan mikroorganizmalar Salmonella, Campylobakter, Escherichia coli ‘dir.

Bakteriyel olmayan gıda zehirlenmeleri, zehirli mantarlar, ağır metaller, hayvan toksinleri bu grupta yer alır.

Virüse bağlı zehirlenmeler, Rotavirus, Hepatit A, Hepatit E virüsü kaynaklı sindirim sistemi enfeksiyonları da gıda zehirlenmesi olarak kabul edilebilir. Bu virüsler çiğ, hazır gıdalar ve kirlenmiş sulardan bulaşır.

Belirtileri Nelerdir?

Gıda zehirlenmesi belirtileri yukarıdaki nedenlere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Genel olarak ilk belirtiler; bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, ateştir.

Bu belirtiler genellikle etken vücuda girdikten birkaç saat sonra ortaya çıkar. Birkaç gün sonrada şikâyetler kendiliğinden ortadan kalkar. Gıda zehirlenmeleri genellikle çok şiddetli değildir ve tedavi edilmese bile bir iki gün içinde kendiliğinden kaybolur. Besin zehirlenmesinde 24-48 saat geçmesine rağmen şikâyetler geçmiyorsa ve yüksek ateş, kanlı ishal, uyku eğilimi varsa hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Zehirlenme Nedenleri

  • Çiğ ve kontamine etler, kümes hayvanları eti, süt veya yumurta sarısı.
  • Hayvan dışkısıyla temas etmiş etler.
  • Konserve gıdalar.
  • Pastörize edilmemiş süt.
  • Arıtılmamış sular.
  • Alüminyum folyoda pişirilen yiyecekler.

Gıda Zehirlenmesi Tanısı Nasıl Konur?

Gıda zehirlenmelerinde hastaya doktor tarafından belirti ve şikâyetlerin kaç gündür görüldüğü, şikâyetlerin neler olduğu ayrıntılı bir şekilde sorulur. Hangi gıdaların tüketildiği öğrenilir. Hastanın genel durumu değerlendirilir. Tansiyon, nabız, ateş kontrolü yapılır. Gerekli kan testleri ve dışkı örneği alındıktan sonra tedavisi planlanır.

Tedavisi

Gıda zehirlenmesi durumunda genellikle 1-3 gün içinde ishal ve kusma yoluyla toksinler vücuttan atılır. İshal ve kusma sıvı kaybına neden olduğu için kaybedilen sıvı yerine konmalıdır. Bu sebepten oral sıvı alımı arttırılır. Maden suyu ve bitki çayları fayda sağlayabilir. Gerekiyorsa damar yolundan sıvı ve elektrolit takviyesi yapılır.

Az az ve sık sık yemek bulantı kusmayı önler.

İshali artıracak posalı gıdalardan uzak durulmalı, tuzlu kraker, muz, pirinç gibi yiyecekler verilmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu