GENEL SAĞLIK

GÖRME BOZUKLUKLARI

Görme; bir cisme baktığımızda cisimlerden yansıyan ışınlar öncelikle gözün önündeki saydam tabaka olan kornea ve içindeki mercek tarafından kırılarak gözün en arkasında yer alan retina tabakası üzerinde odaklanır. Retinada oluşan cismin görüntüsü optik sinirler aracılığıyla beynindeki görme merkezine iletilir ve görme gerçekleşir.

Göz; göz kapağı, kornea, iris, mercek ve retinadan oluşur.

Göz kapakları, gözü dış ortamlardan korur.

Kornea, gözün en öndeki bombeli damarsız tabakasıdır. Göze giren ışık ışınlarının retinada kırılmasını sağlar.

İris, göze rengini veren damarsal tabakadır. Işıkta küçülür, karanlıkta büyür.

Mercek(lens), gözün arkasındaki şeffaf tabakadır. Korneadan sonra göze giren ışık ışınlarının ikinci kez kırıldığı tabakadır. Retina, gözün iç duvarını kaplayan sinir tabakasıdır. Göze giren ışık ışınları burada odaklanır ve oluşan görüntü göz sinirlerine iletilir.

Miyopi

Miyopi; yakındaki cisimlerin net, uzaktaki cisimlerin bulanık görüldüğü bir kırma bozukluğudur. Gözün ön ve arka uzunluğunun fazla olması veya kornea ve lensin kırıcılığının fazla olması nedeniyle ışınlar retina üzerinde değil retinanın önünde odaklanır.

Belirtileri

Özellikle çocukların televizyonu yakından izlemesi, okulda tahtayı görememe, gözlerini kısarak bakmak.Miyop hafif veya ileri derecede olabilir.

Tedavisinde: Gözlük, lens ve ya refraktif cerrahi yöntemleri kullanılır. Kullanılan gözlük kalın kenarlı ve camın ortası kalın görünür. Lazer ise korneanın yeniden şekillendirilmesi olan cerrahi bir yöntemdir.

Hipermetropi

Hipermetropi, gözün ön arka uzunluğunun ya da kornea ve lensin kırıcılığının normalden az olması nedeniyle ışınların retina üzerine değil arkasına odaklandığı bir kırma bozukluğudur.

Belirtileri

Uzağı bulanık görme.

Çocuklarda içe doğru şaşılık olabilir.

Göz kaslarının zorlanması sonucu baş ağrısı, gözlerde yorgunluk olabilir.

Tedavisinde:  Kullanılan gözlük ince kenarlı, ortası kalın merceklidir.

Astigmatizma

Göz küresinin eksenlerinin farklı kırıcılığa sahip olmasından kaynaklı bir kırma bozukluğudur. Miyop, hipermetrop ve ya ikisinin karışımı şeklinde görülebilir.

Astigmatlık nedenleri genellikle kalıtsaldır.

Belirtileri

Bulanık görme, çift görme, gölgeli görme,

Baş ve göz ağrısı.

İlerlemiş durumlarda nesneleri çarpık ve bozuk görme.

Tedavisinde: Gözlük, lens veya cerrahi tedavi uygulanır.

Presbiyopi

Presbiyopi; yaşla birlikte ortaya çıkan yakını görememe güçlüğüdür. Gençlerde göz merceği esnektir ve kolay uyum sağlar. Yaşla birlikte bu esneklik azalır ve yakını görmek zorlaşır. 35-40 yaşlarında başlayıp 60 yaşa kadar ilerler.

Tek çözümü gözlüktür.

Yukardaki bozuklukların herhangi birinin sizde olduğunu düşünüyorsanız belirtileri görmezden gelmeyin ve kapsamlı bir göz muayenesi için bir göz hastalıkları uzmanına başvurun.

Ayrıca ailenizde göz problemi olan kişiler var mı bilin.

Göz sağlığı için doğru beslenin ( havuç, taze meyve sebze, lahana , ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler tüketmek göz sağlığı için önemlidir.)

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü kullanın.

Bilgisayar başında çok fazla zaman geçirmeyin.

Lens kullanıyorsanız takmadan önce ellerinizi mutlaka yıkayın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu