GENEL SAĞLIK

Göz Kararması Neden Olur?

Göz kararması sıklıkla karşılaşılan bir durum olup tek başına bir hastalık değil, altında yatan başka bir hastalığın semptomu olarak ortaya çıkar. Bazen basit nedenlerle ortaya çıkabileceği gibi bazen de ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu nedenle sık sık göz kararması yaşayan kişilerin bir doktora başvurması önerilir. İşte göz kararmasının nedenleri ve tedavi yöntemleri.

Göz Kararması Nedenleri

Günlük hayatta sık yaşanan göz kararması genellikle göz içinde bulunan kılcal damarlarda kan dolaşımının azalması sonucu görülür. Bu durumda aniden ayağa kalkma göz kararmasına neden olur

Tansiyon düşmesi, yükselmesi, açlık, mide bulantısı gibi nedenlerden de kaynaklanabilir.

Uzun süre hareketsiz kalıp kan dolaşımının yavaşlaması ve birden hareketlenme ile de göz kararması yaşanır.

Vertigo, migren gibi hastalıkları olan kişilerde de belirti olarak göz kararması ortaya çıkabilir.

Vücudun ihtiyacı olan vitamin minerallerden fakir beslenmek

Sıcak havalar, yorgunluk, yoğun iş temposu, az su tüketmek ve uzun süre aç kalmak göz kararması nedenleri arasındadır.

Tüm bunların yanında göz kararması beyin tümörü gibi ciddi problemler sonucunda ortaya çıkabileceği için mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Göz Kararması Nasıl Geçer?

Göz kararmasının neden kaynaklı olduğu tespit edilip ona göre tedavi planlanmalıdır. Örneğin aç kalma sonucu şeker düşüklüğünden kaynaklanıyorsa yemek yenmeli, tansiyon yükselmişse tansiyon ilaçları alınmalı, yeme bozuklukları ve yoğun iş sebebiyle oluyorsa sağlıklı beslenilmeli, istirahat edilmelidir. Tüm bunlara rağmen geçmiyorsa ihmal edilmemelidir.

Ayrıca gün içinde bol su tüketilmeli, havuç domates gibi göz sağlığına iyi gelen besinler yenmeli, düzenli öğünlerle sağlıklı beslenilmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu