GENEL SAĞLIK

GRİP

Grip, influenza virüsünün boğaz, burun, nadirde olsa akciğerleri etkileyen solunum yolu enfeksiyonudur. Çok hızlı bir şekilde bulaşabilen bu virüs ellerin sık şekilde yıkanmaması nedeniyle bulaşmaktadır. Hasta hapşırdığında ve ya öksürdüğünde virüsü sağlıklı kişilere çok kolay bir şekilde bulaştırabilmektedir. Virüs solunum yolu ile alınır ve 1 ila 4 gün içerisinde kendisini gösterir.

Grip Belirtileri Nelerdir?

İki üç günlük kuluçka döneminden sonra belirtileri 3-4 saat içerisinde kendini gösterir ve üşüme, halsizlik, öksürme, ateş ve burun akıntısı gibi belirtiler ile kendisini belli eder. Çocuklarda nadiren karın ağrısı, mide bulantısı şeklinde kendini gösterebilir. Belirtiler soğuk algınlığı ile benzer seyredebilir. Fakat karıştırmamak gerekir. Gripte ateş yükselmesi görülürken soğuk algınlığında ateş yoktur yine soğuk algınlığı olan kişilerde hafif kendini gösteren halsizlik gripte etkin bir biçimde kendini belli eder ve uzun sürebilir.

Tedavisi

Genellikle toplumumuzda çok ciddiye alınmayarak “ ilaç ile 7 gün, ilaçsız 1 hafta “ tabiri ile yaklaşılmaktadır. Fakat daha da ilerleyip menenjit ve zatürre gibi ciddi hastalıklara çevirebiliyor. Grip tedavisinde tek bir yöntem yoktur ama doktor kontrolünde kullanılan antiviral ilaç ile daha kısa sürede sağlığımıza kavuşuruz. Diğer yöntemler ise hasta kişi 2-3 gün evinde izole bir şekilde dinlenmelidir. Bol sıvı tüketmek hastalığı atlatmada etkilidir. Antibiyotikler virüsler için tedavi edici değildir bu yüzden grip olduğumuzda antibiyotik kullanımı gereksizdir.

Gripten Korunmak için Ne Yapmalıyız?

  • Grip olan kişilerle temastan kaçınılmalı
  • Eller gün içerisinde sık sık yıkanmalı şayet grip temas yolu ile kolayca bulaşabilmektedir.
  • Hastanın olduğu ortamdan kaçınılmalı eğer aynı ortamda kalmaya mecbursanız ortamı sürekli havalandırmak gereklidir.
  • Koronavirüste olduğu gibi maske takmak grip yayılımını azaltmaktadır.

Grip Aşısı Etkili midir?

Aşı olduğumuz zaman vücuda virüsün ölü ya da zayıf formu verilerek vücudun gribe karşı etkili şekilde savunulmasını sağlar. Grip aşısını her sene vurulmak gereklidir çünkü grip yapan virüs çeşidi her sene değişmektedir. Aşıyı özellikle kemoterapi tedavisi görenler, kalp ve böbrek hastalıkları olanlar ve diyabet hastalarının yaptırması önerilmektedir. 6 aydan küçük bebekler, aşı içeriğindeki maddelere karşı alerjisi olanlar ve hamileliğin ilk 3-4 ayı içerisinde bulunanlar(doktor kontrolünde olunabilir) için önerilmemektedir.

Gribe Ne iyi Gelir?

Grip olduğumuzda öncelikle dengeli beslenmeye dikkat etmek gereklidir. Bunun yanı sıra su tüketimine ağırlık vermek gereklidir. Vitamin ve mineral içerikli bir beslenme programına uyulması gribi atlatmada etkilidir. C vitamini, çinko, omega-3 yağ asitleri ve beta-karoten tüketilmelidir. C vitamini hap formunda değil de besinlerden alınması gereklidir. Kuşburnu, turunçgiller, domates gibi besinlerde bulunur. Çinko ise kabak çekirdeği, çiğ fındık, kuzu eti ve mantarda bulunmaktadır. Omega-3 deyince akla ilk balık gelir bunun yanı sıra çiğ fındık, ceviz ve bademde de bulunur. Beta-Karoten ise havuç, hurma, kayısı gibi besinlerde bol miktarda bulunmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu