GENEL SAĞLIK

Güneş Lekelerini Önlemek Mümkün müdür?

Güneş lekelerini önlemenin en kolay yolu nedir? Kimlerde daha çok görülür ve hangi durumlar cilt lekelerini tetikleyebilir?

Sıklıkla yüz gibi güneşe yoğun maruz kalan bölgelerde görülen kahverengi lekeler en çok kadınlarda görülür. Ten rengine göre lekeler farklılık gösterir. Açık renkli genlerde çocukluk çağında çillenme başlayabilir. Koyu renkli tenlerde daha ileriki yaşlarda görülebilir.

Güneş lekeleri gebelikte hormonal değişiklikler nedeniyle de görülebilir. Açık renkli tenlerde doğum sonrası kendiliğinden geçerken koyu renkli tenlerde doğum sonrası da devam edebilir.

Güneş lekelerinin oluşmasını engellemek için direk güneşe maruz kalmaktan ve solaryum dan kaçınmak gerekiyor. Özellikle yaz aylarında dışarı çıkmadan önce güneş kremleri kullanılmalı. Güneş kremleri 30 faktör ve üzerinde olmalı, çinko oksit ya da titanyum dioksit içermelidir.

Leke tedavisinde ilk olarak dermatolog kontrolünde cilt tipine uygun kremler kullanılır. Soyucu peeling ajanlar ve gerekiyorsa lazer ve ışık tedavileri uzmanlar tarafından uygulanabilir.

Doğum kontrolü hapları da lekelenmeye neden olabileceği için bırakılabilir.

Lekeler tedavi edilse bile cilt güneşten korunmazsa tekrarlayabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu