GENEL SAĞLIK

İNTERNET VE TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI

İnternet Bağımlısı Olduğumuzu Nasıl Anlarız , Bu Belirtiler Siz de de var mı , Çocukların İnternet Bağımlısı Olmaması için aileler Neler Yapabilir?

Telefon ve internet kısaca teknoloji bağımlılığı ; interneti aşırı kullanma isteği , internetten uzak kalınca gergin olma durumudur. Günümüzde böyle bir bağımlılığın olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Diğer tüm bağımlılıklarda olduğu gibi teknoloji bağımlılığında da internete ulaşılamadığında yoksunluk ortaya çıkar. Kişiyi fiziksel ve ruhsal açıdan olumsuz etkiler. Aile , okul ve iş hayatında problemlere yok açar.
İnternetin hayatımıza girmesiyle ve bize pek çok kolaylık sağlamasıyla teknoloji bağımlılığı ortaya çıkmıştır. Kişinin internet ve telefon üzerindeki kontrolünü kaybetmesiyle başlar, kişide birçok probleme (örneğin internette çok vakit geçiren bireylerde depresyon ve sosyal fobi gelişebilir.) yol açarak uzman desteği almasına kadar götürür. Teknoloji bağımlılığı her yaşta ve cinsiyette görülebileceği gibi erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir.

Teknoloji Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir


• Farkında olarak ya da olmayarak internette çok fazla zaman geçirmek.
• Bilgisayardan, telefondan uzak kalınca boşluktaymış gibi kendini kötü hissetmek.
• İnternete girebilmek için yemek, içmek , uyumak ve diğer sosyal hayat aktivitelerinden ödün vermek.

Teknoloji Bağımlılığının Tedavisi Nasıldır?


Teknoloji bağımlılığının altında sıklıkla psikolojik faktörler vardır. Bu sebepten tedavide öncelik altta yatan sorunları tespit ve tedavi etmektir. Bu anlamda ilaç ve psikoterapiden faydalanılır.
Bağımlılığa sebep olan durumları ortadan kaldırmak için gerekiyorsa yaşam tarzında değişiklik yapılmalıdır.

Bağımlılığı Önlemek Adına Neler Yapılabilir


Özellikle çocukları ve gençlere internetin ve teknolojinin nasıl doğru kullanıldığı anlatılıp bunların alışkanlık haline gelmesi sağlanmalı. Bunu anlatırken ; çocuklara internetin amaçlı kullanımı yani sadece vakit geçirmek için değil bir amaca ulaşmak için örneğin bir konuda bilgi edinmek için kullanılması gerektiği çocuğa öğretilmeli. Başkalarına zarar vermeden ve yasa ihlali yapmadan kullanmak gerektiği öğretilmelidir.
0-3 yaş arası çocuklar ekranlardan uzak tutulmalıdır. Bu dönemde çok fazla telefon, televizyon veya tabletle uğraşan çocuklarının dil ve psikomotor gelişimi engellenir. İlerde de teknoloji bağımlılığı açısından risk oluştururlar.
Anne babalar çocukları denetlemeli ve onlarla daha fazla kaliteli vakit geçirmek için çabalamalılar. ( Birlikte kitap okunabilir, puzzle yapılabilir , resim yapılabilir… gibi)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu