GENEL SAĞLIK

KALP KRİZİ

Genel Tanım

Kalp krizi; kalbi besleyen atardamarlarda oluşan ani bir tıkanma ile kalbin yeterince oksijen alamamasıdır. Damarların ani olarak tıkanması, tıkanan damarın olduğu bölgede kalp hücrelerinin ölmesi sonucu ani ölümlere de yol açar.

Kriz sırasında ilk ve erken müdahale çok önemlidir. Ne kadar erken müdahale edilirse hayati risk o kadar azalır ve kalp kasının zarar görmesini engellenir.

Kriz geçirildiğinde kalpte küçülme olur. Kalbin pompa gücü azalır ve kişinin yaşam kalitesi düşer.

Nedenleri

Genetik faktörler; kişinin ailesinde kalp krizi geçirmiş kişilerin olması riski arttırır. Yaş ilerledikçe risk artar ve erkeklerde kadınlara oranla risk daha fazladır.

Yaşam tarzı; sigara kullanımı, kötü beslenme alışkanlıkları, hazır gıdaların tercih edilmesi düzensiz yeme alışkanlıkları, hareketsiz bir yaşam da kalp krizini arttıran sebepler arasındadır.

Hastalıklar;  şeker hastalığı, hipertansiyon, obezite, kolesterol kalp krizi riskini artırır.

Belirtileri

Kalp krizinin herkes tarafından bilinen ilk belirtisi göğüs kafesine darbe almışçasına oluşan ağrıdır. Bu ağrı hareketle veya nefes alıp vermekle azalmaz. Ağrı yayılarak sol kol ve sırt bölgesinde de hissedilir.

Diğer belirtileri soğuk terleme, yorgunluk hissi, nefes darlığı, çarpıntı, bulantı kusma olabilir.

Kalp krizinde ilk saatler çok önemlidir. Kalp krizi belirtilerini bilerek hayatınızı kurtarabilirsiniz. . Kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız hemen bir sağlık kuruluşunu ve bir yakınınızı arayınız. Herhangi bir yiyecek içecek, ilaç tüketmeyin ve ambulans gelene kadar ayaklarınızı kalp seviyesi üzerine kaldırıp bekleyiniz.

Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Kalp kriz tanısı çekilen EKG sonucu doktor tarafından konur.  Kalp krizi tedavisi kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar ve tıkanan damarı açmak için uygulanan koroner anjiyografi yönteminden oluşur. Erken teşhis tedavinin olumlu sonuç vermesi için çok önemlidir. Hastaya ilk müdahaleler yapıldıktan sonra bir kardiyoloji uzmanına yönlendirilir. Duruma göre tedavisi planlanır.

Kalp Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İdeal kilonuzu koruyun.
  • Sigaradan uzak durun.
  • Düzenli uyku uyumaya çalışın.
  • Düzenli olarak spor yapın.
  • Stresten uzak olun.
  • Tansiyon ve şeker hastalığınız varsa tedavinizi erteleyip aksatmayın.
  • Kolesterol dengenizi koruyun.
  • Hazır gıda, fazla yağlı, karbonhidratlı, kızartmalı yiyecekleri tüketmekten kaçının.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu