ÇOCUK SAĞLIĞI

KARDEŞ KISKANÇLIĞI

Kıskançlık; mutluluk, öfke, üzüntü gibi doğal bir duygudur. Kardeş kıskançlığı nedeni de çocuğun anne babasının ona özel olan ilgi ve sevgisini bir başkasıyla paylaşmak istememesidir. Aileye katılacak yeni bebek her açıdan anneye bağımlı olacağı için anne zamanının büyük bir kısmını yeni bebeğe ayıracaktır. Bu durumda doğal olarak büyük çocuğa ayrılan ilgi ve zamanın azalması anlamına gelir. Yeni bebekle birlikte ilgi ve sevginin azaldığını fark eden çocuk kendini güvensiz ve desteksiz hissetmeye başlar. Bunun sonucunda yaşadığı öfkeyi anne babasına veya kardeşine yansıyacağı gibi içine de kapanabilir.

Kardeş Kıskançlığı Belirtileri Nelerdir?

Yeni bebekle birlikte ilgi ve sevgiyi kaybettiğini düşünen çocuk bunları geri kazanmak için uygun olmayan bazı davranışlar sergileyebilir. Bunlar; bebeğe zarar vermeye çalışma, anne babaya karşı gelme, sözlerini dinlememe, tuvalete eskiden gitti halde altını ıslatma, yemeğini yiyemem, parmak emme gibi davranışlar gösterir. Bazı çocuklar hırçın, huysuz olurken bazıları içine kapanıp anne babayla iletişim kurmazlar.

Ne gibi Önlemler Alınabilir?

Çocuğun bir kardeşi olacağını başkasından değil anne babasından öğrenmesi gerekir.

Çocuğun kardeşi hakkında merak ettikleri anlayacağı bir dille anlatılmalıdır. Örneğin neden geliyor, nereden gelecek gibi soruları merak edebilir.

Çocuk kendi odasında uyumaya kardeşi doğmadan alıştırılmalıdır. Aksi halde bu duruma bebeğin sebep olduğunu düşünebilir.

Bebekle ilgili yapılan hazırlıklara çocukta dâhil edilmeli, bebek eve geldiğinde yaşanacaklar konuşulmalıdır.

Çocukla birlikte kendi bebeklik fotoğraflarına bakıp ne kadar küçük ve bakıma muhtaç olduğundan bahsedip kardeşinin de aynı şekilde olacağı anlatılmalıdır.

Bebek doğduktan sonra anne baba ayrı ayrı büyük çocukla vakit geçirmeli, ilgilenmelidir. Anne babasının kendisiyle vakit geçirdiğini gören çocuk kıskançlık belirtilerini azaltır.

Kardeşine zarar verici davranışları varsa çocuk cezalandırılmamalı, duygu ve düşüncelerini paylaşmasını izin verilmelidir.

Eğer çocuk kardeşiyle ilgilenmiyorsa bu konuda zorlanmamalı, kardeşine alışması için zaman tanınmalıdır.

Anne baba kardeşinin bakımında çocuktan yardım isteyebilir. Örneğin kıyafetlerin giydirilmesi, bezin getirilmesi gibi.

İkiz Çocukları Olan Ailelere Öneriler

İkiz çocukları olan aileler; aile rollerinden çocukların ruh haline ve onlara nasıl davranılması gerektiğine kadar pek çok konuya dikkat etmelidirler.

  • İkizler aynı olmaya zorlanmamalı. Dış görünüşleri birbirine çok benzese de ikizler farklı gelişim ve kişilik yapılarına sahiptirler. Çocukların ilgi alanları, tercihleri, istekleri farklı olabilir. Bu nedenle aileler onları gözlemleyerek farklı yetenekleri ve olumlu yönleri desteklenmelidir. İki kardeş arasındaki farklılıklar kabul edilip bunu çocuklara hissettirmek gerekir.
  • İkizlerin iki farklı birey olduğu unutulmamalıdır.  İkizler arasında birinin diğerinden daha üstün olduğu yönler olabilir. Bu durumda kıyaslama içine gidilmemeli, diğer çocuğun özgüveni kırılmamalıdır. Ayrı sınıflarda okuyup, farklı arkadaşlara sahip olmaları onların bağımsızlaşma ve bireyselleşmeleri açısından önemlidir.
  • Eşler birbirine destek olmalıdır. Anne bir bebekle ilgilenirken babanın da diğer bebekle ilgileniyor olması annenin yanındaki bebekle özel olarak ilgilenmesini sağlar. Anne bebek arasında güvenli bağ oluşmasında etkilidir. Aynı şekilde diğer bebekle de ilgilenilmelidir.
  • Eşit ilgi gösterilmelidir. Bazen bir bebek diğerine göre daha aktif, hareketli ya da daha huzursuz olabilir. Bu durumda istemeden de olsa anne babanın ilgisi o bebeğe daha fazla kayabilir. Ancak ikiz bebeklere eşit ilgi sevgi gösterebilmek önemlidir.
  • İkiz bebeklerle iletişimde anne baba çocukların bireysel farklılıklarını görmeli, kabul etmeli ve bu farklılıklara göre onlarla iletişim kurmalıdır. Anne babası tarafından ayrı ayrı farklı ve özel bireyler olarak kabul gören ikiz çocuklar kendi yeteneklerine inanan, olumlu benlik algısına ve özgüven sahip kişiler olurlar.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu