GENEL SAĞLIK

KARIN AĞRISI

Karın Ağrısı Tanımı

Karın ağrısı hemen hemen her insanın hayatında bir kez yaşamış olduğu sıklıkla karşılaştığımız sağlık sorunlarından bir tanesidir. Bazen çok basit gibi gözükse de bazen ciddi sorunların habercisi olabiliyor. Şimdi karın ağrısı nedenler nelerdir? Neler iyi gelir? Nasıl geçer? Bunlara bir göz atalım.

Karın Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Karın ağrısı iki sebeple karşımıza çıkabiliyor. Mevsimsel ve fiziksel nedenler olarak ayırıyoruz.

Mevsimsel Nedenler Nelerdir?

  • Soğuk ve serin havalarda ince kıyafetler giymek başta gelen nedenlerden bir tanesi bunun yanı sıra yağışlı havalarda şemsiye veya şapka bulundurmayıp saçların ıslanması karın ağrısını tetikleyebiliyor.
  • Kış aylarında soğuk içecek tüketimi veya terli bir şekilde soğuk su içmek bağışıklık sistemini zayıflatarak karnımızda ağrılara neden olabiliyor.

Fiziksel Nedenler Nelerdir?

  • Dikkatsiz ve sağlıksız beslenme olan kişilerde çoğunlukla karın ağrısı şikâyeti mevcuttur. Kahvaltı yapmamak, ara öğünleri atlamak ve doğal yiyecekler yerine hazır gıdalar ile beslenmek başlıca nedenleridir.
  • Regl döneminde kadınlarda karın ağrısı olur.
  • Bağışıklık sistemi zayıf kişilerde grip ve nezlenin yani sıra karın ağrısı da görülmektedir. Bu da vücudun bir çeşit uyarı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Başka Hangi Sebeplerle Karın Ağrısı Oluşur?

  • Öğün atlayarak tek öğünde çok fazla yemek yemekte hazımsızlığa neden olur ve karın ağrısı olarak karşımıza çıkar.
  • Gün içerisinde çok fazla yürüyüş yapmak ve mekik çekerek karın kaslarımızı zorlayarak karın ağrısına sebebiyet verebiliriz.

Karın Ağrısına Neler İyi Gelir?

Karın ağrısı yaşadığınız da ilk olarak bir sağlık kuruluşuna görünmeniz en doğrusu olacaktır. Hafif geçen ağrılarda evde yapılabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır.

  • 1 tatlı kaşığı kuru papatyayı kaynamış suyun içine atarak 15-20 dakika demlenmesi için beklenir ve suyu süzülerek içilir.
  • İçerisinde sindirim de etkin probiyotikler sayesinde yoğurdun karın ağrısına iyi geldiği biliniyor. Düzenli bir şekilde yoğurt tüketimi karın ağrısına iyi gelir.

Karın Ağrısı Nasıl Geçer?


Hafif şiddetli karın ağrıları çoğunlukla kendiliğinden geçmektedir. Şiddetli ağrılarda (travma, bulantı, karın şişliği, gözlerin sararması) tedavi için ilk olarak nedeni, nerede olduğu muayene ile doğru bir şekilde tespiti yapılıp doğru tedavi uygulanmalıdır. Şiddetli karın ağrıları acil durumların (mide kanaması, apandisit, böbrek taşı düşürme vb.) habercisi olabileceği için en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Bu nedenler haricinde ki ağrılar için ise tuvalete çıkmak, sıcak bir duş almak, karna masaj yapmak ve asitli içeceklerden uzak durularak başa çıkılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu