GENEL SAĞLIK

Katarakt Oluşumunu Önleyen Besinler

Katarakt oluşumunu beslenme ile önlemek mümkün müdür?

Yaşlanma ile ortaya çıkan katarakt gibi görme sorunlarının önlenmesinde vitamin ve minerallerin hiçte azımsanmayacak kadar faydası olduğu söylenebilir. Ayrıca A, C, E, çinko, beta karoten, omega-3 gibi bitkisel ürünlerin gece körlüğü ve kuru göz problemlerinde de oldukça etkili olduğu söylenebilir.

Kataraktın sebebi kesin olarak bilinmemekle katarakt oluştuğu zaman göz merceği bulanıklaşır ve net görme ortadan kalkar. Kataraktın ilaç tedavisi olmayıp cerrahi yöntemlerle tedavi edilir. Bazı besinleri tüketerek katarakt oluşumu riskini azaltabilir ve hastalığın belirtilerini yavaşlatabilirsiniz. Peki, bu besinler nelerdir?

C vitamini bakımından zengin portakal, greyfurt, mandalina, yeşilbiber, çilek, brokoli gibi besinler, E vitamini içeren buğday, fındık, badem, yer fıstığı gibi besinler, çinko ve A vitamini de göz sağlığı açısından oldukça önemli olup özellikle balık ve tüm deniz ürünleri, kabak çekirdeği ve fıstık tüketilmesi gerekiyor. Ayrıca havucunda göz sağlığına iyi geldiği herkes tarafından bilinmektedir. Sayılan bu besinlerin göz sağlığı için takviye kaynaklı olduğu unutulmamalı ve herhangi bir şikâyette mutlaka bir göz doktoruna başvurulmalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu