GENEL SAĞLIK

KEMİKLERİNİZİN SAĞLIĞI SİZİN ELİNİZDE!

Kemiklerinizin sağlığı sizin elinizde! Nasıl mı?

Kemiklerinizin sağlığı özellikle yaşlılıkta çok önemlidir. Bir düşmeyle başkasına muhtaç hala gelmemek için kemiklerin nasıl korunacağını sizlerle paylaşacağımız bu önerileri hayata geçirmenin belki de tam zamanı. Herkesin bildiği gibi kemikleri korumanın en eski yöntemi kalsiyum almaktır. Ancak son araştırmalar kalsiyumun tek başına o kadar da işe yaramadığını gösteriyor. Kemiklerinizin sağlığı için öncelikle bedenin aktif olması gerekiyor. Bunun yanında şu dört besinin dengeli bir şekilde alınması şart.

  • D vitamini (süt, yumurta, balık, karaciğer…)
  • K vitamini (süt ve süt ürünleri, karaciğer, tereyağı, yumurta sarısı…)
  • Kalsiyum (süt, peynir, yoğurt, badem…)
  • Magnezyum ( yeşil yapraklı sebzeler, fındık…)

Doğru biçimde yapılan fiziksel aktivitenin yanında sağlıklı kemikler için yukardaki dört besini dengelemek gerekiyor. Bu maddelerin işlevleri birbiriyle bağlantılı ve bunlardan biri alınmadığı zaman diğerinin de etkisi azalmakta. Örneğin D vitamini kalsiyumun emilimini arttırıp iskelet sistemindeki kalsiyum seviyesini korur. Kemik oluşumu kalsiyum ve D vitaminine dayanır.

K vitamini kalsiyumun damarlarda birikip plak yapmasını önleyerek kemik dokusuna yönlenmesini sağlar. Magnezyum kemiklerin güçlü olması için önemlidir. Bunlardan biri eksik olursa veya doğru miktarda alınmazsa kemik sağlığı olumsuz etkilenir ve yaşlılıkta istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu