GENEL SAĞLIKMANŞET

KENE ISIRMASI VE KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ

Kene, deriye yapışarak kan emen örümceğimsiler sınıfına ait bir hayvandır. Birçok bakteri, virüs, parazit, mantar ve solucan kökenli hastalığın taşınmasında rol oynarlar. Hastalığın yayılması için kenenin deride en az 24 saat yapışık kalması gerekir. Kene ısırması sonucu bulaşan hastalıkların başında Kırım Kongo kanamalı ateşi gelir ve ölümcül bir hastalıktır.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Nedir?

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi kenelerle bulaşan yüksek ateş ve kanamaya neden olan ölümcül bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalık etkeni kırım kongo virüsüdür. Kırım Kongo virüsü keneden insana bulaştığı gibi sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu yerlerde insandan insana da bulaşır. Hastalık kan ve vücut sıvılarına temas ile bulaşır.

Yaz aylarının gelmesiyle kene ısırması ve kırım kongo vakalarında da artış yaşanmaktadır. Ülkemizde vakaların çoğu İç Anadolu, Orta Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde görülür.

Kene Isırmasında Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Hastalık aniden başlayan baş ağrısı, yüksek ateş, eklem ağrıları, halsizlik, karın ağrısı, kusma gibi belirtilerle başlar.  Gözlerde, yüzde boğazda kızarıklık ve damakta kırmızı lekeler diğer sık görülür belirtilerdir. Şiddetli vakalarda sarılık ve bilinç bulanıklığı görülür. Hastalığın ilerlemiş evresinde cilt altı kanamaları, şiddetli burun kanaması görülür. Kanama iç organlarda da görülebilir. İç kaban varsa şok gelişebilir.

Tedavi edilmeyen ilerlemiş vakalarda karaciğer, böbrek ve dolaşım bozukluğu gelişerek ölümle sonuçlanabilir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Tedavisi

Hastada ortaya çıkan semptomlara bağlı tedavi planlanır.  Oksijen desteğine ihtiyaç varsa oksijen tedavisi, sıvı elektrolit bozukluğu varsa giderilmeye çalışılır. Hastada başka bir enfeksiyon gelişmesi önlenir veya varsa tedavisine başlanır. Kırım Kongo virüsüne karşı antiviral ilaçlar başlanır.

Kene Isırdığında Neler Yapılmalı?

Vücutta fark edildiği an vakit kaybetmeden çıkarılmalı veya hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Keneyi çıkarırken mümkün olduğunca derinden yakalamak ve deride hiç parçası kalmayacak şekilde çıkarmak gerekir. Kene asla çıplak elle tutulmamalıdır. Eldiven giyilip cımbızla tutulmalı, çıkarıldıktan sonra eller ve çıkarılan alan iyice yıkanıp dezenfekte edilmelidir.  Kene çıkarıldıktan sonra bir kaba konup saklanmalıdır. Kişide kırım kongo belirtileri gözlenirse kenenin incelenmesi gerekebilir.

Eğer keneyi kendiniz çıkarmaya çalıştıysanız baş veya başka bir kısmı deride kaldıysa hemen bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Kene Isırdıktan sonra şiddetli baş ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, kusma veya felç bulguları varsa ben 112 aranmalıdır.

Keneden Korunmak İçin:

Orman, tarla, bahçe ve piknik alanları kene yönünden riskli bölgeler olduğu için mümkün olduğunca vücudu örten giysiler giyilmeli, çoraplar pantolonun üzerine çekilmelidir. Keneleri fark etmek için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir.

Riskli yerlerden eve dönüldüğünde kulak arkası, koltuk altları, kasıklar, diz arkası dâhil tüm vücut kontrol edilmeli. Kene fark edilirse hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Kene ne kadar erken çıkarılırsa o kadar hastalık riski azalır.

Hastalığa yakalanan kişilerin kan ve vücut sıvılarına temastan kaçınılmalıdır.

Vücuda tutunan veya hayvanların üzerinde yürüyen kenelere kesinlikle çıplak elle dokunulmamalı, patlatılmamalıdır. Kene üzerine sigara basmak, kolonya, nane yağı gibi maddeler dökmek kenenin zehrini tutunduğu kişiye aktarmasına sebep olduğu için kesinlikle yapılmamalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu