GENEL SAĞLIK

Kilo Verirken Yapılan Hatalar

Kilo verirken yapılan bazı hatalar var ki verilen kiloların fazlasıyla geri alınmasına hatta ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. İşte yapılan hatalar.

  • Her gün tartılmak.  Diyette her gün tartılmak ve kilo vermeyi beklemek yapılan en büyük hatalardan biridir. Bazen vücudun sıvı tutması, yenen yemeğin durumuna göre tartıda değişiklik olmayabilir bu da motivasyon düşüklüğüne neden olmaktadır. Bu sebepten kilo vermeye çalışırken her gün değil haftada bir aç karnına ve hafif kıyafetlerle tartılmak doğru olacaktır.
  • Tek tip beslenmeye yönelmek.  Hızlı kilo vermek isteyenler bazen tek tip beslenmeye yönelebilmektedir. Bu beslenmede sadece sebze meyve veya protein ağırlıklı beslenilmelidir. Oysa sağlıklı kilo vermek ve vücudu korumak için bütün besin gruplarından tüketmek gerekir.
  • Bitki çaylarını aşırı tüketmek. Zayıflamak için kontrolsüzce tüketilen bitki çayları kalp ritim bozukluğu, tansiyon, bağırsak yapısının bozulması gibi ciddi problemlere yol açabilir. Bu sebepten bitki çayları bir doktora ve ya diyetisyene sorularak içilmelidir.
  • Uzun süre sıvı beslenmek. Her şeyi içecek haline getirip özellikle meyve ağırlıklı beslenmek daha fazla kalori alınmasını ve meyvenin değerinin azalmasını sağlar. Meyvenin kendisini yemek daha fazla posa alınmasını ve bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. Ayrıca sıvı beslenmede protein alımı da azalmaktadır.
  • Suyun önemini hafife almak.  Su yerine çay, kahve, bitki çayları içmek kilo vermeye yardımcı olmayacaktır.  Bu sebepten su alımına önem verilmelidir.
  • Gerçek dışı hedefler koymak. Haftalık şu kadar kilo vermeyi hedefleyip o kiloyu veremeyince hayal kırıklığına uğramak motivasyon düşüklüğüne sebep olacağı için ve kilo vermede birçok etken rol oynadığı için amaç kilo vermeyi sürdürmek olmalıdır.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu