KORONAVİRÜS

KLİMALAR KORONAVİRÜSÜ YAYAR MI?

Klimalar koronavirüsü yayar mı? Klimaların koronavirüs yaydığına dair son zamanlarda birçok iddia ortaya atıldı.

Havaların ısınmasıyla birlikte klima kullanımı da artmaya başladı. Peki, klima kullanımı virüsün yayılmasında etkili midir, hangi klimalar risk taşıyor, nelere dikkat edilmelidir?

Yapılan araştırmalar virüsün doğrudan havadan bulaşmadığını gösteriyor. Hastalık öksürme, hapşırma ve enfekte kişilerle konuşma ile 2 metre uzağa kadar yayılabilen damlacıklar ve yüzeylere yerleşen virüslerle bulaşıyor. Eğer bu damlacıklara ve yüzeydeki virüslere maruz kalınırsa hastalığa yakalanma oranı yüksektir. Küçük damlacıkların hava akımı ile daha uzak mesafelere ulaşabildiği söyleniyor. Bu sebepten kapalı ortamlar sık sık havalandırılmalı.

Peki klimalar koronavirüsü yayar mı? Koronavirüsün klimalarla bulaştığına dair net bir kanıt yoktur. Ancak klima covid-19 açısından risk taşıyabilir. Bu riski klimaların filtresini düzenli temizleyerek en aza indirmek mümkündür. Klimanın üfleme ve alma yönünde oturan virüs taşıyan bir kişi daha uzak mesafeye virüsü ulaştırabilir. Bulaş için sosyal mesafe önemlidir. Ortamda klima varsa masalar arası mesafeyi normalden daha fazla açmak gereklidir. Özellikle restoran ve toplu taşımalarda kullanılan klimalara dikkat edilmelidir.  %100 dış havayla çalışan klimalarda sorun olmadığı gibi iç havayla çalışan klimaların sürekli temizlenmesi gereklidir.

Sağlık bakanlığının yayımladığı rehbere göre hastanelerde %100 dış havayla çalışan klimalar kullanılması gerekiyor. En riskli alanlar restoran, market ve oteller de ise klimalar düzenli olarak temizlenmelidir. Otel odalarındaki filtreler her müşteri değişiminde sökülüp dezenfekte edilip tekrar kullanılabilir. Toplu taşıma araçlarında, özellikle metro ve otobüslerde kullanılan klimaların sık sık temizlenmesi gerekir. Sağlık bakanlığı vagonlardaki yolcu sayılarının düşürülmesi, klimaların gece mutlaka temizlenmesi ve mümkün olduğunca klima sisteminin devre dışı edilmesi gerektiğini öneriyor.

Evdeki klimalar da koronavirüsü yayar mı?

Ev ortamında karantina ve sosyal mesafe kurallarına uyuluyorsa klima kullanımının bir sakıncası yoktur. AVM, hastane, restoran gibi yerlerin ise %100 dış havayla çalışan klimalar olması halinde bir risk taşımıyor. Tabi buralarda da bazı kurallara uyulması şart. Klima sisteminde fan hızı arttırılabilir, tuvaletlerde sürekli düşük basınç yaratılmalı, havalandırma sistemlerine HEPA filtre takılabilir ve en önemlisi sosyal mesafe ve hijyen kurallarına her yerde olduğu gibi buralarda da dikkat edilmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çoğu yerde icerinin havasını tekrar tekrar bize veren klimalar kullanılıyor .temizlendiğini de hiç düşünmüyorum çok riskli kalabalık ortamlar .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu