KORONAVİRÜS

KORONA VİRÜS BİZE NE ÖĞRETTİ

Korona virüs ile birlikte artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, sosyal ilişkiler, alışkanlıklar, ekonomi.. Dünya daha öncede böyle büyük salgınlara maruz kalmıştır. En son bir asır yıl önce yaşanan İspanyol Gribi buna bir örnektir. Teknolojinin gelişmesiyle bulunan yeni ilaçlar, aşılarla korona virüsün çok fazla insanın hayatına mal olmayacağı düşünülüyor. Henüz bir aşısının olmaması olmayacağı anlamına gelmez. Bir asır öncesine göre aşı ve ilaç geliştirmek daha kolay olsa gerek.

Dünya nüfusunun çok fazla olması bu nüfusun hep bir arada yaşaması, seyahat olanaklarının fazla olması virüsün yayılmasında oldukça etkili oldu. Korona virüs ile birlikte insanlar kalabalıktan kaçar oldu, seyahatler sınırlandırıldı. Giderek kalabalıklaşan dünyada insanlar daha bireyselleşmeye başladı. Peki, korona virüs bize ne öğretti, nelerin kıymetini bilmemizi sağladı?

Tüm dünyada yayılarak hayatımızı kornadan önce ve sonra olarak ikiye ayıran bu virüs bize en başta sağlığın ne kadar önemli olduğunu öğretti.

Televizyonda her akşam vaka ve ölüm sayılarını duymak bize ölümü her gün hatırlatıp her an bizim veya ailemizden birinin de ölebileceğini hatırlattı.

Daha önceleri pek önemsenmeyen hijyen kurallarının özellikle de el hijyeninin önemini anlamamızı sağladı. Herkes doğru el yıkama nasıl olur araştırır oldu.

Çoluk çocuk evlere kapanınca sokakta yürümenin bile ne kadar değerli olduğunu anladık. Bizler eve girince doğa da kendine gelmeye başladı. Hava temizlendi, kuş sesleri duyulur oldu, deniz turkuaz rengine büründü. Aslında olması gereken zaten bu değil miydi?

Başta sağlık çalışanları olmak üzere emniyet mensupları, kargo çalışanları, temizlik işçileri gibi kendi hayatlarını tehlikeye atarak çalışan herkese minnet duymamız gerektiğini kendimize borç bildik.

Sağlıklı bir sağlık sisteminin ne kadar önemli olduğunu ve sağlığa yapılan yatırımların hiçbir zaman boşa gitmeyeceğini ufak bir virüs bize göstermiş oldu.

İnsanın insana muhtaç olduğunu karantina nedeniyle evlerinden çıkamayan kişilerin ihtiyaçlarını komşularının veya yakınlarının almasıyla bir kez daha anlamış olduk.

Sosyal devletin varlığı ve önemi, devletin kapanan işletme sahiplerine, muhtaç ailelere, işten çıkarılan kişilere yardım eli uzatmasıyla bir kez daha anlaşıldı.

Umulur ki koronadan sonra da tüm bunlara dikkat edilsin, hatırlansın..

Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu