KORONAVİRÜS

Korona virüse yakalandıktan sonra tekrar virüs bulaşır mı?

Dünya genelinde yeni tip korona virüse yakalanan toplan insan sayısı 14 milyonu, toplam vefat sayısı 595 bini aştı. İyileşenlerin sayısı ise 8 milyon 376 bine yükseldi.

Covid-19 la ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de virüse yakalananların tekrar hasta olup olmayacağı. Dünya Sağlık Örgütü bu konuda (Covid-19) yenmiş hastalara virüsün tekrar bulaşıp bulaşmayacağına ilişkin “tam bir cevabın” bulunmadığını, bu konuda araştırmaların “aktif şekilde” devam ettiğini bildirdi.

Ayrıca geçmişte SARS’a yakalananlarda antikor geliştiği ve iyileşenlerde 12 ay veya daha uzun süre virüse bağışıklık kazandıkları belirtildi.

Araştırmalara göre Covid-19’a yakalanan ve iyileşen kişilerde antikor oluşumunun çok az yüzdelerde kaldığı ve bunun da sürü bağışıklığı sağlayamadığı ortaya çıktı. Korona virüse ikinci kez yakalanmanın mümkün olması ilaç ve aşı çalışmalarının gidişatını da etkileyebilecek bir faktör. Eğer virüs birden fazla kez bulaşıcı olabiliyorsa kişilerinde Covid-19 aşısını bir kez yaptırıp tamamen kurtulması mümkün olmayacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu