KORONAVİRÜS

KORONA VİRÜSTE İKİNCİ DALGA OLUR MU?

Korona virüste ikinci dalga nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ikinci dalga konusunda ne açıklama yaptı? Bilim kurulu üyelerinden gelen açıklamalarda nelere dikkat çekiliyor? İkinci dalganın gelmemesi için bizlere düşen görevler nelerdir? Kış aylarının gelmesi korona virüste ikinci dalgaya neden olabilir mi?

Korona virüste ikinci dalga olur mu? Normalleşme adımları önlem ve tedbirlerle devam ederken dikkat edilmemesi durumunda uzmanlar ikinci dalga konusunda uyarıyor. Peki, nedir bu korona virüste ikinci dalga? Vaka sayılarının arttıktan sonra azalması ardından tekrar artması sonucu oluşan her bir döngü bir dalga olarak kabul edilir. Bir dalganın bitmesi için vaka sayısının belirgin bir şekilde düşmesi ve virüsün kontrol altına alınması gerekiyor. Türkiye’nin virüsü kontrol altına aldığı söylenmişti. Vaka sayıları inişli çıkışlı da olsa azalmış durumda. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hijyen kurallarına dikkat çekerek korona virüs salgınında ikinci dalga beklemediğini “ Maske, 1,5 metre mesafe, birlikte uyulması gereken tedbirlerdir. İkisinden biri tek başına koruyucu olmayabilir.” Uyarısında bulunarak “ Mevcut şartlarda sizlerin, salgın ve tedbirler konusundaki ferasetin de dayanak kabul ederek diyebiliriz ki korona virüste ikinci dalga beklemiyoruz” diyerek açıklamıştı. Fakat bilim kurulu üyeleri “ Vaka ve ölümler azalmış olsa da tedbirleri bırakırsak daha da ağır bir tablonun ortaya çıkma ihtimali çok yüksek. Bu nedenle el hijyenine, maske kullanımına ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Kalabalık yerlere mümkün olduğunca gidilmemesi gerektiği, havuzların ve klimaların bulaş kaynağı olabileceği konusunda uyarıda bulunuyorlar. Tüm bu önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin güçlü tutulması için doğal ve dengeli beslenilmeli, yeterli uyku uyulmalı, günde 2-2,5 litre su tüketilmeli, egzersiz yapılmalıdır.

Önümüzdeki Kış Aylarının Gelmesi Korona Virüste İkinci Dalga Nedeni Olur mu?

Bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap korona virüs ve grip virüsünün benzer özellikler taşıdığını, havaların soğuması korona virüsün bulaşmasını da arttırabileceğini, ikinci bir dalganın yaz aylarında beklenmediğini ancak kış aylarının gelmesiyle görülebileceğini vurgulamıştır. Kısaca ikinci bir dalga gelmesin, tekrar hayatımızı etkileyecek önlemler alınmasın istiyorsak kalabalık ortamlarda bulunmamalıyız,  buna mecbur kalıyorsak 1,5 metre mesafe kuralına uyup mutlaka maske takmalıyız, ellerimizi ortak kullanılan yerlere dokunmak zorunda kaldıysak ağzımıza, gözümüze sürmeden bir an önce yıkamalı ya da dezenfektanlar kullanmalıyız. Aynı maskeyi tekrar tekrar kullanmamalı ve maskeyi uygun bir şekilde takmalıyız. Bağışıklık sistemini güçlendiren önlemler almalıyız. Unutulmamalı ki korona virüs değil tedbirsizlik öldürür.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu