KORONAVİRÜS

KORONAVİRÜS (COVID-19)

Koronavirüs ilk olarak Aralık 2019 da Çin’ in Wuhan şehrinde ortaya çıkan, solunum yolu enfeksiyonuna neden olan ve insandan insana bulaşabilen bir virüstür. Dünya Sağlık Örgütü virüsün neden olduğu hastalığı COVID-19 terimiyle tanımlamıştır. 11 Mart 2020 tarifinde ise virüs pandemi yani küresel salgın hastalık olarak ilan edilmiştir.

Covid-19 yüksek ateş, nefes darlığına neden olup damlacık ve temas yoluyla bulaşmaktadır. Virüs mikroskop altında yuvarlak ve üzerinde çıkıntılar olan bir taca benzediği için Latincede taç anlamına gelen korona ismiyle adlandırılmıştır. Daha önce de SARS isimli virüs korona virüse benzer bir hastalık oluşturmuştur. Sars yani şiddetli akut solunum sendromudur. Günümüzde gündemde olan korona virüs için ikinci sars benzetmesi yapılmaktadır.

Virüsler kendi kendini çoğaltabilen en basit organizmalardır. Sadece RNA veya DNA dan oluşurlar. Koronavirüs tek zincirli RNA dan oluşur. Bazı virüslerde zarf adı verilen ve virüsü çevreleyen bir tabaka bulunur. Yeni Koronavirüste bu türe örnek gösterilir. Bu virüslerin kendi kendine dışarda çoğalma özelliği yoktur. Konak adı verilen başka bir hücre içerisine girdikleri zaman çoğalırlar. Örneğin korona virüs solunum yolu mukozasını seçtiği için burada çoğalıp damlacık yoluyla insandan insana bulaşır. Solunum yoluna girdikten sonra çoğalmaya başlayıp dokulara zarar vermesi için belli bir sürenin geçmesi gerekir. Bu süreye kuluçka dönemi denir. Koronavirüsün kuluçka dönemi 2-14 gün arasındadır.

Koronavirüs Hastalık Belirtileri

Hastalık belirtileri arasında ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü başta gelir. Daha ağır vakalarda zatürre, akut solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği hatta ölüm görülür.

Nefes darlığı, öksürük, boğaz ağrısı, kusma, eklem ağrıları, bulantı, kusma, iştahsızlık, baş ağrısı belirtileri gösteren kişilerin ilgili sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerekir.

Tanısı ve Testi

Koronavirüs tanısı için yukardaki belirtilerle başvuran kişilere boğaz sürüntüsü, balgam gibi örnekler üzerinden konur. Alınan örnekler Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarlarında incelenir.

Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Koronavirüs tek zincirli RNA virüsü ailesindendir. İlk vakalar hayvan pazarı ile bağlantılı olduğu için virüsün hayvan kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Koronavirüs insandan insana damlacık ve doğrudan temas yoluyla bulaşmaktadır.

Virüs solunum sistemine yerleştikten sonra semptomlar görülmese bile yani kuluçka döneminde de bulaşıcıdır. Virüs hasta bireylerin öksürmesi, hapşırması sonucu saçılan damlacıklarla veya solunum salgılarının temas ettikleri yüzeylere dokunmakla ellerin ağıza, buruna götürülmesiyle bulaşmaktadır.

Korunma Yolları

Virüsü önleyecek bir aşı henüz geliştirilememiştir. Hastalığı önlemenin en iyi yolu virüse maruz kalmamaktır. Basit ve etkili önlemler alınarak koronavirüs yayılması engellenebilir.

Bu önlemler:

  • Burnu sildikten, hapşırık ve öldürdükten sonra eller en az 20 saniye su ve sabunla iyice yıkanmalıdır.
  • Su ve sabunun bulunmadığı yerlerde alkol bazlı el dezenfektanları kullanılmalıdır.
  • Sosyal mesafe denilen kişilerle arada en az 1.5 metre mesafe bırakılmalıdır.
  • Solunum yolu enfeksiyonu belirtileri varsa mutlaka maske takılmalı.
  • Az pişmiş veya çiğ et ürünlerinden uzak durulmalı.
  • Seyahat sonrası kişi kendisini 14 gün boyunca karantinaya almalı.
  • Öksürme, hapşırma sırasında tek kullanımlık mendille ağız ve burun kapatılmalı, mendil yoksa dirsek içine hapşırılmalı.
  • Mümkün olmadıkça evden çıkılmamalı, çıkılıyorsa maske takılmalı ve eller ağza buruna dokundurulmamalıdır.
  • Bol sıvı tüketilmeli, evler sık sık havalandırılmalı, beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

8 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu