KORONAVİRÜS

KORONAVİRÜS’ÜN YENİ BELİRTİLERİ

Koronavirüs’ün yeni belirtileri arasında tek hedefini solunum olmadığı ortaya çıktı. Koronavirüs solunumun yanı sıra organlara da zarar verdiği belirtildi. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 ‘un her geçen gün yeni özellikleri keşfediliyor. Bilim adamları “ilk başta sadece solunum yollarını etkilediğini düşünüyorduk artık organları da etkilediğini öğrendik” dedi. Yani koronavirüs sadece akciğerleri değil akciğerin yanı sıra diğer organlara da etki ediyor.

 Scripps Translasyonel Araştırma Enstitüsü’nden Doktor Eric Topol koronavirüs’ün yeni belirtileri hakkında “İlk başta bu virüsün sadece solunum yolunu etkilediğini düşündük. Fakat daha sonra, pankreası, kalbi, karaciğeri, beyni, böbrekleri ve diğer organları da hedef aldığını gördük”   dedi.

Organlara Koronavirüs alarmı

Koronavirüs hastalarına solunum yetmezliği yanı sıra birden çok organa saldırarak aşırı enflamasyon yaşatmaktadır.

Virüs Çok Sinsi

Yapılan bir diğer araştırmada virüsün çok sinsi bir tavır sergilediği ortaya konuldu. 10 milyondan fazla insana bulaşarak hayatı felç eden Covid-19 virüsünün hücreler arası nasıl zarar verdiği ilk kez görüntülendi. California Üniversitesinde araştırmalar yapan bilim insanları koronavirüsün vücuda girdikten sonra nasıl davrandığına dair önemli ilerlemeler kaydetti. Mikroskobik görüntüleri paylaşan bilim insanları sağlıklı hücreyi nasıl hasta hücre haline dönüştürdüğünü gösterdi.

Fotoğraftaki dokungaçları ile sağlıklı hücrelere ulaşmaya çalıştığı açıklandı.

Açıklama yapan bilim adamları  “Daha önce Covid-19’un sağlıklı bir hücreye tutunarak onu taklit ettiğini düşünüyorduk. Fakat bu keşif ile Covid-19’un aslında bir B Planı olduğu ortaya çıktı. Farklı şekillerde virüsü bulaştırabiliyor” dedi.

Koronavirüs Tedavisi için sevindirici adım.

Araştırmada öncü olan “Profesör Nevan Krogan, “Bu virüs o kadar sinsi ki hücreyi öldürmeden önce diğer hücreleri de enfekte edecek diğer mekanizmaları kullanıyor. HIV ve çiçek hastalığına sebep olan diğer hücreler de bu yöntemi kullanarak hastalığı yayıyor” dedi.

Bu sevindirici haberin yanı sıra virüsün dokungaçlarının büyümesini engelleyen 7 adet kanser ilacı bulunduğu da kaydedildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu