GENEL SAĞLIK

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, bronşların bir sebepten tıkanması sonucu alınan havanın kolay bir şekilde verilememesi ve solunum güçlüğü, öksürük, nefes darlığı şikâyetlerine neden olan bir akciğer hastalığıdır.  Tıkanıklığa amfizem ve kronik bronşit neden olabilir. Kronik bronşitte oluşan iltihapla hava yolları tıkanır, amfizem de ise bronş adı verilen hava yolları genişleyerek alveollere oksijen iletilmesi engellenir. Günümüzde kadınlarda da sigara tüketimi artmasıyla hem kadınlarda hem de erkeklerde yaygın olarak görülen bir hastalık haline gelmiştir.

KOAH Nedenleri

En önemli nedeni sigaradır.

Hava kirliliği, yaş, cinsiyet, mesleki açıdan kimyasallara maruz kalma( kömür, çimento, kâğıt, toz, duman, maden gibi) KOAH’ın diğer nedenleri arasında sıralanabilir.

KOAH hastalığı hafif, orta, ağır ve çok ağır olmak üzere dört evreden oluşur.

Hafif evre, hastalığın başlangıç evresi olup ağır aktivitelerde, merdiven çıkmada nefes darlığı görülür.

Orta evre, basit günlük işler sırasında nefes darlığı görülür ancak hastayı uykusundan edecek derecede değildir.

Ağır, evre, nefes darlığı hastanın gece uykusunu bölecek derecede olup solunum sıkıntısı nedeniyle hastanın halsiz düştüğü evredir.

Çok ağır evre, bu evrede nefes almak oldukça güçleşir, kişi yürümekte dahi zorlanır ve ilerleyen zamanlarda kalp yetmezliği gelişip oksijen desteği olmadan hayatını sürdüremez.

Belirtileri

  • Nefes darlığı
  • Göğüste sıkışma, hırıltı
  • Balgam
  • Öksürük
  • Solunum yolu enfeksiyonları
  • Yorgunluk, halsizlik
  • Ayaklarda ve bacaklarda şişme

KOAH Tanısı Nasıl Konur?

Sigara içiliyorsa ve uzun süredir nefes darlığı, öksürük, balgam şikâyetleri varsa yapılan solunum testleri sonucunda KOAH Tanısı Koymak için yeterlidir. Solunum testi kişinin solunum cihazına nefes alarak üflemesi ile gerçekleştirilir. Bu testle akciğer kapasitesi ve hastalığın evresi kolaylıkla anlaşılabilir.

KOAH Tedavisi

KOAH tedavisinde amaç hastalığı ortadan kaldırmak değil belirti ve şikâyetleri en aza indirmektir. Bu amaçla ilk olarak sigara kullanılıyorsa bırakılmalıdır. Sigaranın bırakılmasıyla bronşlardaki tıkanıklık bir nebze de olsa hafifler ve hastayı rahatlatır.

Hava kirliliği, duman, toz olan ortamlardan uzak durulmalıdır.

İlaç olarak spreyler ve özel makinelerle verilen solunum yollarını açan ilaçlar kullanılabilir.

Rahatlatıcı nefes egzersizleri düzenli olarak yapılabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu