GENEL SAĞLIK

KURBAN ALIRKEN KENEYE DİKKAT!

Kurban alırken keneye dikkat edilmelidir. Kene ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakalarının artması, vatandaşların keneyi kendileri çıkarmalarına bağlı ölümlerin artmış olması kurbanlıklarda kene olur mu, kişilere zarar verir mi sorularını akıllara getirdi.

Öncelikle kurbanlıkların veteriner kontrolü olmadan hayvan pazarına getirilmesi engellenmeli. Tüm kontrolleri yapılmış olmalıdır. Hayvan üzerinde kene var mı yok mu yetiştirenlerce kontrol edilmelidir. Havyan üzerindeki kene ele eldiven giyilerek temizlenmelidir. Kesinlikle çıplak elle dokunulmamalı. Hayvan almadan önce gözle kontrol edilmeli, kene var mı yok mu iyice bakılmalıdır. Çıplak elle hayvana dokunulmamalıdır.

Kişiler kurbanlık için hayvan pazarına gitmeden önce uzun kollu, açık renkli kıyafetler giymeli, çoraplarını pantolonun üzerine çekmelidir. Önce kurban alırken keneye dikkat ederek gözle tüm her yerine kene var mı yok mu bakılmalıdır. Eve gittikten sonra kene kontrolü yapılmalı, eğer varsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Eski usul yapılan hayvan pazarlıkları bu bayram Covid-19 sebebiyle yapılmamalı, sosyal mesafeye uyularak, el temasında bulunmadan alım satım yapılmalıdır. Pazara giderken mutlaka maskeli gidilmeli ve sonrasında eller yıkanmalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu