GENEL SAĞLIK

Laktozsuz Diyette Neler Yenir?

Laktoz, sadece süt ve süt ürünlerinde bulunan bir şeker türüdür. Bağırsaklardaki enzimler tarafından parçalanmaktadır ancak enzimler yeterli gelmediği noktada parçalanma işlemi gerçekleşemez. Bu durum da bazı insanlarda laktoz intoleransı denilen bir sorunu oluşturur. Laktoz intoleransı olanlar şişkinlik, gaz, ishal gibi rahatsızlıklar yaşayabilirler. Laktoz ve türevlerini tükettiğinizde sindirim sisteminin düzeni bozulmaktadır. Diyet yaparken sindirim sisteminiz ne kadar düzenli çalışırsa o kadar kolay kilo verirsiniz. Bu sebepten laktozsuz diyet son zamanların artan diyet listeleri haline gelmiştir.

Bazen vücut bir bazı gıdalara karşı aşırı hassasiyet gösterebilir. Yalnızca diyet yaparken değil günlük hayatta da bu gıdalardan uzak durmak gerekebilir.  Zayıflayamamanın nedeni bazen bu besinleri hala tüketiyor olmak olabilir. Bu sebepten laktoz intoleransı olan kişiler zayıflamak istiyorsa laktozu hayatlarından çıkarmalıdır.

Laktoz intoleransı olup olmadığı yapılan birtakım testlerle anlaşılır. Laktoz hassasiyeti tüketilen laktoz miktarına göre şiddetli veya hafif olabilir. Bu rahatsızlıktan korunmanın tek yolu da laktozdan uzak durmaktır. Laktoz, süt, peynir, yoğurt, tereyağı, kaymak gibi süt ürünlerinde bulunur. Bu besinler yerine, soya sütü, badem sütü, pirinç sütü tüketmek hayat kalitesini arttırır, zayıflamak isteyenlere yardımcı olur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu