KADIN SAĞLIĞI

MENSTRÜASYON (ADET) PROBLEMLERİ

Menstrüasyon, halk arasında adet görme olarak bilinen aylık döngüler halinde görülen vajinal kanamalardır. Ergenlik dönemiyle başlayan ortalama 28 günde bir görülen bu kanamalar kadının üreme sisteminin her ay yenilenmesi sonucu oluşur. Sağlıklı bir adet döngüsü için beyin, yumurtalıklar, rahim ve vajinanın uyum içinde çalışması gerekir. Beyinde bulunan hipotalamus bölgesi hipofiz bezini uyararak LH ve FSH hormonlarının salgılanmasını sağlar. Salgılanan bu hormonlar dolaşım sistemi ile yumurtalıklara ulaşır ve yumurtaların olgunlaşmasını sağlar. Bir süre sonra en sağlıklı yumurta çatlayarak tüplere bırakılır. Salınan östrojen hormonunun etkisiyle rahim uyarılır ve olası gebelik için endometrium yani rahim duvarı kalınlaşır. Gebelik gerçekleşmez ise östrojen seviyesi azalır progesteron seviyesi artar. Progesteronun artmasıyla kalınlaşan rahim duvarı dökülmeye başlar. Endometriumun dökülmesi sonucunda oluşan atıklar bir miktar kanla birlikte vajinadan atılır. Böylece adet kanaması gerçekleşmiş olur.

Menarş denilen ilk adet kanaması 10-14 yaşları arasında gerçekleşir. Ergenlik döneminde hormonların düzensizliği nedeniyle ilk birkaç yıl adetler düzensiz görülebilir. Adetlerin düzene girmesiyle her 21-35 gün arası menstrüasyon gerçekleşir. Bu dönem her seferinde 3-7 gün sürer. Kanamanın kaç gün sürdüğü, hangi aralıklarla olduğu, kanama miktarı kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı durumlarda da kişinin adet döngüsü bozulabilir. Bu problemler adet düzensizliği, sık adet görme, seyrek adet görme, adet görememe ve ağrılı adet görmedir.

Adet (Menstrüasyon) Düzensizliği

Adet düzensizliği âdetin 21 günden daha kısa veya 36 günden daha uzun aralıklarla görülmesidir. Bu düzensizlik pek çok farklı nedenden oluşabilir. Ani kilo değişimleri, hipotiroidi, diyabet, depresyon, yumurtalık kisti, polip, miyom, rahim ve yumurtalık kanseri, erken menopoz, ani iklim değişikliği gibi nedenler bu düzensizliğin başlıca nedenleridir.

Menstrüasyon döngüsü dışında ara kanamalar olması, normalden daha az ya da daha fazla kanama olması, üç ay geçmesine rağmen adet olamama adet düzensizliği arasında kabul edilir.

Nedene bağlı tedavi edilirken hormonal nedenlerle oluyorsa hormon ilaçları kullanılır.

Polimenore (Sık Adet Görme)

21 günden daha sık aralıklarla görülen kanamalardır. Çoğunlukla stres, psikolojik problemler, menapoz, sık yumurtlama gibi nedenlerle olur. Kan kaybına bağlı kansızlık görülür. Doğurganlığı engelleyebilir. Tedavisinde östrojen ve progesteron içeren doğum kontrol hapları reçete edilir.

Oligomenore (Seyrek Adet Görme)

Oligomenore, menstrüasyon döngüsünün 35 günden daha seyrek aralıklarla olmasıdır. Ergenlik ve menapoz dönemlerinde sık görülür. Genellikle tedaviye gerek duyulmaz.

Amenore ( Adet Görememe)

Primer amenore, 10-14 yaşları arasında olması beklenen ilk adet kanamasının 16 ve üzeri yaşa kadar gerçekleşmemesidir. Üreme sistemindeki bir bozukluğa bağlı olarak gelişebilir.

Sekonder amenore, adet gören bir kişinin en az üç ay süreyle adet görememesidir. Bu durumun başlıca sebebi gebelikte. Stres, depresyon, travma, doğum kontrol hapı, sağlıksız beslenme, ani kilo değişimleri, kemoterapi, polikistik over sendromu amenoreye neden olabilir. Tedavisi sebebe yönelik planlanır.

Dismenore (Ağrılı Adet Görme)

Menstrüasyon döneminin ağrılı geçmesidir. Adet kanamalarından 1-2 gün önce alt karın bölgesinde başlayan ağrı sırt, bel ve kasıklarda hissedilebilir. Ağrının yanında bulantı, kusma, halsizlik, baş dönmesi görülebilir. Karın bölgesine masaj, ılık banyo ve dizleri karına çekip yatma ağrıyı hafifletebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu