GENEL SAĞLIK

MEVSİMSEL ALERJİK RİNİT

Alerji zararlı olmayan maddelere karşı vücudun verdiği cevaptır. Bazen tüm vücutta bazen de vücudun bir bölümünde görülür. Solunum yollarında olursa alerjik rinit, akciğerde olursa astım, ciltte olursa ürtiker veya dermatit denir.

Bahar Alerjisi, Saman Nezlesi

Bahar alerjisi(alerjik rinit), bahar mevsimiyle birlikte artan polenlerin havaya yayılmasıyla vücutta gelişen reaksiyonlardır. İmmün sistemi normalde vücuda giren bakteri virüs gibi mikroplara karşı vücudu korurken zararlı olmayan maddelere karşı alerji yanıtını verir. Alerjik hastalarda immün sistem bazı maddelere karşı çok hassastır. Vücuda giren polen gibi alerjik maddeler vücutta bazı salgıların salgılanmasına neden olur. Gözlerde ve burundaki kılcal damarlar genişleyerek dokuların şişmesine yol açar. Kaşıntı,  kızarıklık, şişme, göz yaşarması, burun akıntısı gibi şikâyetler gösterir. Bahar alerjisi halk arasında saman nezlesi olarak bilinir.

Alerji zararlı olmayan maddelere karşı vücudun verdiği cevaptır. Bazen tüm vücutta bazen de vücudun bir bölümünde görülür. Solunum yollarında olursa alerjik rinit, akciğerde olursa astım, ciltte olursa ürtiker veya dermatit denir.

Alerjik Rinit Nedenleri

Bahar alerjisi nedenleri arasında genetik yatkınlık ve çevresel faktörler etkilidir.

Ailede alerji öyküsü olması.

Hava kirliliği.

Ev içinde hayvan beslemek.

Evde sigara içilmesi.

Alerjik maddelere maruz kalmak( polen, küf, hayvan tüyü, toz, ilaçlar ve gıdalar gibi.)

Alerjik Rinit Belirtileri

Burun tıkanıklığı

Hapşırma, burun akıntısı.

Burun ve gözlerde kaşıntı.

Gözaltının şişmesi.

Öksürük ve baş ağrıları.

Uyku bozukluğu ve yorgunluk.

Alerjik Rinit Tanısı Nasıl Konur?

Burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hapşırma gibi şikâyetleri olan hastalardan ayrıntılı öykü alınıp, bu şikâyetlerin haftada kaç gün görüldüğü ne kadar süredir devam ettiği öğrenilir.

Alerjik rinitte bulgular bazı ortamlarda ortaya çıkarken soğuk algınlığında ortam fark etmez.

Kesin tanı konulmasında alerji testlerinden yararlanılır. Serum IgE düzeyine bakılır. Burundan sürüntü alınır. Kandaki eozinofil düzeyine bakılır.

Alerjik Rinit Tedavisi

Bahar alerjisinin tedavisinde alerjenden korunmanın yanında buruna uygulanan kortizonlu spreyler, antialerjik ilaçlar kullanılabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek önemlidir. Bunun için dengeli beslenmeli, bol su içilmeli ve istirahat edilmelidir.

Bahar alerjisi tedavi edilmezse ciddi sorunlara neden olabilir. Uyku düzeni bozulur, sinüzit veya astıma neden olabilir. Sürekli burunda veya gözde kaşıntı, hapşırma gibi nedenlerle hayat kalitesi düşer.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Alerjenden ve stresten uzak durulmalı.

Polen mevsiminde sabah saatlerinde ve rüzgârlı havalarda mecbur olmadıkça dışarı çıkılmamalı. Çamaşırlar dışarı asılmamalı.

Sigara içilen ortamlardan uzak durulmalı.

Dışardan eve gelindiğinde kıyafetler ve saçlar yıkanmalı.

İlaçlar düzenli kullanılmalı ve doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Hastalığın yüzde yüz tedavisi olmadığı nedeniyle alacağınız tedbirlerin hastalığın kontrol altına alınmasında çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu