GENEL SAĞLIK

MIŞIL MIŞIL BİR UYKU İÇİN…

Uyku konusunda yaşadığınız problemlere, hayatınızda yapacağınız birkaç ufak değişiklik ile son verebilirsiniz. İşte uykunuzu iyileştirecek, daha kaliteli uyumanızı sağlayacak öneriler.

Tamamen karanlık ve elektromanyetiklerden uzak bir oda:

Odanızın tamamen karanlık olmasını sağlayın ve kendinizi sadece uykuya odaklayın. Sahip olduğunuz tüm elektronik eşyaları başka bir odaya koyun. Telefon, tablet, bilgisayar gibi aletlerin yaydığı radyasyondan uzaklaşarak daha sağlıklı bir uyku uyuyabilirsiniz.

Doğru yatak ve yastık seçimi:

Vücut yapınıza ve omurganıza iyi gelmeyen yastık ve yatak seçimi sizi uykunuzdan edebilir. Bunun için ergonomik bir yatak ve baş boyun yapınıza uygun sertlikte yastık seçimine dikkat edin.

Bitkisel çaylardan destek almak:

Yatmadan önce içilen bir bardak papatya, melisa, lavanta, nane gibi çaylarla sakinleyip istediğiniz deliksiz uykuyu yakalayabilirsiniz.

İş stresi uykuyu etkiliyor:

Gün içinde yaşanan olaylar, tamamlanması gereken görevler gibi sıradan şeyleri düşünmek zihni meşgul edip uykuya geçmeyi engelliyor. İyi uyumadığınız zamanlarda da işe odaklanamama problemleri yaşamanız kaçınılmaz oluyor. Mümkün olduğunca işi iş yerinde bırakmakta fayda var.

Uykunuzu fark ettiğinizde kendinizi uyumamak için zorlamayın:

Uykunuz geldiği halde kendinizi uyumamak için zorlar ve beyne o sinyali gönderirseniz vücudunuz gerilir, bir huzursuzluk hissi çöker ve kaçan uykuyu geri getirmek zorlaşır.

Yatmadan önce bir rutin izleyin:

Yatmadan önce duş almak, dişlerinizi fırçalamak, kitap okumak gibi oluşturulan rutinlerle zihninize uyku vaktinin geldiğini kodlayabilirsiniz.

Ekranlardan kaçının:

Ekranlardaki hareketlilik, ışık, ses gibi uyaranlar sizin hem zihinsel olarak hem de bedensel olarak uykuya geçmenizi engeller. Bu sebepten uyumak istiyorsanız ekranlardan uzak durun.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu