KADIN SAĞLIĞI

MİYOM NEDİR?

Miyom, rahim (uterus) de oluşan oldukça sık rastlanan iyi huylu kitlelerdir. Kadınların yüzde 20-43 ünde görülmekte olup çoğunlukla 30-40 yaş arasındaki doğurgan kadınlarda görülüp menopoz sonrası dönemde küçülme eğilimindedir. Menopoz sonrası büyüyen miyomlar kanser açısından değerlendirilmelidir. Miyomlar bulundukları yere göre üç gruba ayrılırlar.

  1. Subseröz miyomlar;  rahmin dış tabakasında görülen miyomlardır. Karında ve sırtta şiddetli ağrıya neden olurlar. Kanama yapmazlar.
  2. İntramural miyomlar; rahmin orta tabakasında ve en sık olarak görülen miyomlardır. Adet kanamalarını ve süresini uzatırlar.
  3. Subkümöz miyomlar; rahmin iç tabakasında oluşan miyomlardır. En az görülen fakat en fazla kanamaya neden olan miyomlardır.

Miyom Nedenleri

Miyom nedenleri arasında östrojen hormonu ve ailesel yatkınlık rol oynar. Menopozla birlikte hormon seviyesi de azalacağı için miyomlarda küçülme izlenir. Ayrıca hareketsiz bir yaşam ve obezite de miyom oluşmasında etkilidir.

Belirtileri

Miyomlar genelde belirti ve şikâyete neden olmazlar. Sadece bir kısmı anormal kanama ( düzensiz, uzun ve şiddetli) , kanamaya bağlı anemi, ağrı, sırt ağrısı, ağrılı cinsel ilişkiye neden olurlar.

Bazı miyomlarda mesane üzerine baskı yaparak sık idrara çıkmaya neden olurlar.

Çok büyüyen miyomlar karında şişlik, hazımsızlık yapıp bastırınca ele gelebilirler.

Milyonların yarattığı en büyük sıkıntılardan bir de rahim içine döllenen yumurtanın tutunmasına engel olup gebeliği önlemeleridir.

Tanı Ve Tedavi Yöntemleri

Miyomlar hastanın öyküsü alınarak ve ultrasonografi sonucu tespit edilirken çoğu zaman hasta başka bir şikâyet üzerine gelmişken tesadüfen tespit edilir.

Genel olarak bir tedavi uygulamadan düzenli olarak takip edilir. Ancak bir takım belirti ve şikâyetlere neden oluyorsa o zaman cerrahi tedavi uygulanabilir. Ameliyat hastanın yaşı, miyom sayısı, çocuk sahibi olup olmamaya göre planlanır. Hasta 45 yaş üstü ve menopoza giriş başlamışsa miyomların kansere dönüşme riski fazla olduğu için rahmin tamamı çıkarılır. Eğer hastanın yaşı gençse ve çocuk sahibi olmak istiyorsa sadece miyom çıkarılır.

Miyomlar gebelikte ciddi sorunlara yol açabileceği için gebelikten önce alınmalı ya da çeşitli tedavilerle küçültülmelidir. Aksi takdirde gebelik sırasında büyüyen miyom doğum yolunu kapatabilir ve bebeğin normal doğmasını engeller. Bebeğin yerleşeceği alanı engelleyip düşüklere neden olabilir. Eğer miyom olduğu halde gebe kalındıysa düzenli takip gereklidir. Gebelik süresince başka bir tedavi uygulanamaz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu