GENEL SAĞLIK

MULTIPL SKLEROZ (MS)

Multipl Skleroz (MS) hastalığı bağışıklık sisteminin bilinmeyen nedenlerle kendi hücrelerine özelliklede sinir hücrelerinin sarılmış olduğu koruyucu tabaka olan miyelin kılıfa saldırması sonucu oluşur.

Bu saldırılar hasarlı bölgeleri oluşturur. Bu hasar sonucu konuşma, görme ve yürüme gibi aktivitelerde bozulmalar olmasına MS atakları adı verilir. Miyelin kılıfın kendini yenilediği zaman kişi kendi hayatına döner. Ataklar her hasta için farklı zamanlarda kendini gösterir. İlaç ve fizik tedavi ile sıklığı ve şiddeti azaltılabilmektedir. Multipl Skleroz (MS) hastalığı merkezi sinir sisteminde yani beyin, beyin sapı, omurilik ve beyincikte görülebilmesinden dolayı çoğul(multiple), doku sertleşmesinden dolayı skleroz adını alır.

Multipl Skleroz (MS) Nedenleri Nelerdir?

Şu ana kadar kesin bir nedeni bilinmemektedir. Birkaç sebep ortaya atılmış olsa da (çevresel faktörler, viral enfeksiyonlar, genetik yatkınlık) hiç birisi kanıtlanamamıştır. Şimdiye kadar hep ailevi yatkınlık ve çevresel faktörlerinde bu sebeple birleşip hastalığı ortaya çıkardığı yönündedir.

Multipl Skleroz (MS) Belirtileri Nelerdir?

Herkeste hastalık farklı şekilde seyreder. Her hastada sinir hücreleri zarar görür fakat belirtiler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. İlk başlarda ataklar ile kendini gösterirken ilerleyen safhalarda pelteklik, görme kaybı ve denge ya da yürümede bozukluk kalıcı hale gelebilmektedir. Multipl Skleroz (MS) belirtilerini iyi bilip anlamak ve zamanında doktora başvurmak çok önemlidir.

 • Vücutta farklı bölgelerde uyuşukluk
 • Denge problemleri
 • Yürümede aksaklık ve bozulmalar
 • Bulanık görme
 • Yorgunluk
 • Depresyon gibi belirtilerle kendini gösterir. Kişinin bu belirtileri göstermesi kesin bir Multipl Skleroz (MS) hastalığı olduğu tanısını koymaz ve hemen bir hekime başvurarak tanı için gerekli işlemleri yaptırmalıdır.

Tanısı

MS hastalığına tanı koyulması zordur. Gerçek bir testi bulunmamaktadır. Hastanın öyküsünü detaylı bir şekilde doktora anlatması ile doktorun ön tanı koymasına yardımcı olacaktır. MR ve sinirlerin çalışmasını ölçen elektrofizyolojik testler, omurilik sıvısı inceleme ile Multipl Skleroz (MS) hastalığı teşhisi koyulabilmektedir.

Tedavisi

MS hastalığının tam bir tedavisi bulunmamaktadır. Hastalık herkeste farklı seyretmesinden dolayı tedavi yöntemi de kişiye özel olarak uygulanmaktadır. MS atağı geçirmiş bir kişi ara sıra tekrar atak geçirebileceği gibi bir daha hiç atak geçirmeyebilir. MS tedavisine ne kadar erken başlanırsa hastalığın ilerleyen yaşlarda bırakabileceği hasar azalmaktadır. MS için koruyucu tedavi (aşı) uygulanarak hastalığın ataklarını %30 oranında azaltmaktadır. Çok sık atak geçiren bir kişiye interferon tedavisi uygulanabilmektedir. MS hastalığınız varsa;

 • Kendinizi yoracak işlerden kaçının
 • Sağlıklı beslenmeye dikkat edin
 • Düzenli bir şekilde sporunuzu yapın
 • Alkol ve sigaradan uzak durun
 • Sıcak ortamlarda bulunmamaya özen gösterin(Çok sıcak su ile duş almak, sauna gibi)

MS hastalığı hamileliğe engel bir hastalık değildir. Bebekte herhangi bir gelişim geriliğine neden olmaz. MS hastaları rahatlıkla hamile kalabilir ve doğum yapabilirler. Ataklar çok sık seyrediyor ise ağır işlerden kaçınarak hasta dinlenmelidir. Doktorunuza MS hastalığınız olduğu konusunda bilgi verirseniz tedavi sürecini birlikte yürütebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu