GENEL SAĞLIK

OBEZİTE

Obezite, vücudun yağ kütlesinin aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının fazla olmasıdır.

Beslenme, bütün canlıların yaşamını devam ettirebilmesi için en temel ihtiyaçlardan biridir. İnsan vücudu da beslenme alışkanlıklarına göre şekillenir. Besinlerle alınan enerji miktarı ile harcanan enerjinin eşit olması gerekir. Bu dengenin sağlanamaması günümüzde obezite başta olmak üzere pek çok sorunu ortaya çıkarmıştır.Günümüzde oldukça yaygın görülen bir sorun haline gelmiştir. Beslenme alışkanlıklarının değişmesi, hazır gıda tüketiminin artması, eskiye göre daha hareketsiz bir yaşam yaşama obezitenin ortaya çıkmasında önemli rol oynamaktadır. Obezite kendisi sorun olduğu kadar başka sistemik hastalıklara da sebep olup insan yaşamını tehdit etmektedir. Bu sebepten yaşam ve beslenme tarzının değiştirilmesi obezite tedavisinde oldukça önemlidir.

Obezitenin Nedenleri

Obezitenin en önemli nedeni az hareket edip çok besin tüketmektir. Sağlıklı yetişkin bir erkeğin günlük ortalama 2500 kaloriye, sağlıklı yetişkin bir kadının günlük ortalama 2000 kaloriye ihtiyacı vardır. Sağlıksız beslenmeye örnek verilebilecek hamburgerler yaklaşık 1500 kaloridir. Bu tür besinlerin fazla tüketilmesi günlük alınması gereken kalori miktarını aşmaya sebep olduğu için obeziteye yol açar.

Tiroit bezinin yeterli çalışmaması, hareketsizlik, hormonal dengesizlik obezitenin diğer nedenleridir.

Obezite Belirtileri

Beden kitle indeksinin yüksek olması

Aşırı terleme

Horlama

Genel olarak yorgun hissetme

Eklem ve sırt ağrıları

Uyku problemleri

Fiziksel aktivite sırasında güçlük yaşamak.

Obezitenin Yol Açtığı Hastalıklar

Diyabet, insülin direnci

Hipertansiyon

Koroner arter hastalıkları

Felç

Uyku apnesi

Astım

Psikolojik problemler

Obezite Tanısı Nasıl Konur Ve Tedavisi Nasıldır

Vücut kitle indeksinin 30 ‘dan fazla olması obezite teşhisinde en güvenilir yöntemdir.

Obezite tanısı konulan hastalar diyetisyene yönlendirilir. Vücut analizleri yapılır ve kişinin yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu göz önünde bulundurularak günlük enerji ve besin gereksinimi hesaplanır. Ardından beslenme planı oluşturulur. Düzenli aralıklarla diyetisyen hasta görüşmeleri sağlanıp kilo kaybının ne seviyede olduğu takip edilir ve ideal kiloya ulaşmaları için destek olunur.

Kişi sağlık durumuna göre egzersize teşvik edilir.

Beslenme ve egzersiz programlarının yanında yaşam tarzında da değişiklik yapmalarına yardımcı olmak için psikolojik destek sağlanabilir.

Beslenme ve medikal tedavi ile zayıflayamayan ve beden kitle indeksi 35 ‘in üzerinde olan hastalara obezite cerrahisi önerilebilir. Hangi yöntemin uygun olduğu doktorlar tarafından belirlenip uygulanır.

Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu