GENEL SAĞLIK

OMEGA-3

Doymamış yağ asitlerinden olan omega-3 ‘ü düzenli olarak tüketmek için birçok neden vardır. Faydaları saymakla bitmeyen omega 3 hakkında bilmeniz gerekenleri açıklıyoruz.

Omega-3 ‘ün Gücü

Omega 3 yağ asitleri balıklar, balık yağları, ceviz, keten tohumu, susam, kabak çekirdeği, semizotu olmak üzere yeşil yapraklı sebzelerin çoğunda bulunur. Aldığımız bu gıdalar iltihap oluşumunu önlüyor, ağrı duygusunu dengeliyor, pıhtı oluşma riskini azaltıyor, kanın alışkanlığını arttırarak felç oluşumunu engelliyor. Bizleri koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, tip2 diyabet depresyon, meme kanseri başta olmak üzere bazı kanserlerden koruyor. Aynı zamanda bu hastalıkların tedavisinde de olumlu sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Günde 1000 mg omega 3 koruyucudur

Peki, günlük 1000 mg omega-3 yağ asidini beslenme ile karşılamak mümkün müdür? Bu soruya açıkça evet yanıtını vermek gerekiyor. Balıklar omega-3 açısından en zengin yiyeceklerdir. Günde 100-200 gram arası uskumru, somon, istavrit, hamsi veya ton balığı günlük omega 3 ihtiyacını karşılamaktadır. Günlük 2 yemek kaşığı keten tohumu da omega-3 açısından destektir. Aynı zamanda yeşil yapraklı sebzeleri de bolca tüketmekte fayda var.

Omega-3’ten zengin besinler tüketmek kas gelişimde de etkilidir. Egzersiz sırasında kasların ihtiyacı olan enerjiyi daha çabuk karşılarlar ve performansın artmasına yardımcı olurlar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu